Toskánský styl bydlení je návrat k přírodním hodnotám.

Vůně moře, hřejivé paprsky slunce, zpěv cikád, vůně levandule. To vše a nejen to, je Toskánsko. Kdo již někdy navštívil tuto malebnou krajinu, určitě ví, že Toskánsko může rovněž nabídnout působivé scenerie, bohaté kulturní i historické vyžití, dobré jídlo a především výborná zdejší vína, na které jsou Italové po právu pyšní. Kraj, který si vybrali básnici, spisovatele i filmaři pro zasazení svých příběhu do této pohádkové krajiny ve Vás určitě zanechá nezapomenutelnou atmosféru.

Známá je tato krajina především z filmu Dopisy pro Julii a Gladiátor, ve kterém dominuje asi nejkrásnější a nejznámější scéna filmu, která dokonale znázorňuje kouzlo většiny Toskánska – zvlněná krajina, pole v rozmanitých odstínech zelené, zlatisté slunce, křivolaké cesty k domkům zasazených většinou do vrcholků kopců, a to vše obklopené voňavými cypřiši.

A pokud máte touhu kousek toskánského nebe přinést i sobě domů, můžete si zařídit interiéry třeba v Toskánském stylu……

Toskánský styl

Italové jsou známí nejen svým temperamentem, šarmem, ale také vkusem a přirozenou krásou, kterou promítají rovněž i do svých domovů. A tím je také typický toskánský styl bydlení, ve kterém se rádi vracejí k přírodě a přírodním hodnotám. Můžeme to vidět rovněž na stěnách i dekoracích. Vynikajícím výběrem budou tedy odstíny oranžové, žluté, hnědé a béžové. Na doplňcích pak můžete použít olivovou nebo červeno hnědou barvu zvanou terakota, která dělá interiéry výraznými.

Jestliže si chceme celoročně připomínat italskou jemnost, pak je třeba zapomenout na hladké stěny a ucelenou barvu a použit štuky či omítky, které dokážou dokonale navodit časy dávno minulé. Potřebného účinku lze docílit i použitími obyčejné houbičky, místo štětce. Chcete-li mít omítku plastickou, pak do barvy přidejte piliny.

Bydlení v Toskánském stylu lehce zavání minulostí, tudíž bude výbornou volbou využití rustikálních prvků. Z materiálů je velmi populární především dřevo a kámen či cihly. V interiérech v toskánském stylu se často setkáváme právě s pravými i falešnými trámy, na podlahách určitě nesmí chybět běhouny či koberečky.

Nábytek v Toskánském stylu

Nábytek v interiéru zařízeném v Toskánském stylu by měl být rovněž v duchu přírody, přírodních tónů, funkčnosti a stylovosti. Ideálním nábytkem je tedy masivní dřevěný nábytek, který dokáže vykouzlit pravou atmosféru spojenou s klasickou italskou rodinnou tradici, díky které budou právě vaše toskánské interiéry dokonalými. Je třeba však brát zřetel na to, abychom nábytkem zbytečně nepřeplácali celý interiér, protože pak celý koncept ztratí svůj nenapodobitelný a jedinečný charakter. Definitivním výsledkem uspořádání interiéru musí být dojem prostornosti, který láká k odpočinku a relaxaci.

 

Nábytek pro toskánský styl by měl mít klasické linie, může mít kované prvky či vitráže do dveří. Ideálním nábytkem do kuchyně či jídelny, kterým styl typický pro Toskánsko podpoříte je tedy velký jídelní stůl, masivní jídelní židle, kredenc z masivu, či vitríny z masivu, které dodají těmto interiérům punc elegance. Kromě toho v kuchyni obyvatel Toskánska nádherně provoní kořeněné byliny, jako jsou třeba oregano, bazalka, rozmarýn a další rostliny používané při vaření jídel.

A protože v každém správném toskánském panství je i vinný sklep bude ideální volbou pro uložení Vašich oblíbených vín komoda na víno či vitrína na víno, ve které budou Vaše tekuté poklady nejenom v bezpečí, ale rovněž dodají interiérům stylový design.