Romantický styl bydlení.

„Kdo praví romantismus, praví umění moderní, to jest intimita, duchovost, barva, touha po nekonečnu, vyjádřená všemi prostředky, jimiž umění vládne." (Charles Baudelaire).

Tak už si to konečně připusťme a nebojujme s tím! Jsme prostě od přírody romantičky. A co? Některá z nás možná více či méně, skrývá svoje romantické cítění, a některá se možná ukrytá pod paravánem emancipovanosti a nechce si tento fakt připustit. Ale proč alespoň na chvíli nedat průchod fantaziím, emocím a sněním a nezařídit si interiér třeba jako z pohádky…..

Romantismus se prosadil především jako umělecký směr, jehož základními stavebními prvky byl cit, individualita a dušení prožitky. Při svém nástupu na počátku 19. století zasáhl do celého životního postoje mnoha lidí, kteří touto cestou reagovali na přílišné upřednostňování rozumu před city. Ve svých nádherných dílech se umělci snažili vyjádřit duchovní obsah tohoto směru nástroji, které měli k dispozici. Romantismus se nechaval unášet sněním, emocemi a exotickými dálkami. I dnešní podoba romantického stylu 21. století si z původního romantismu mnoho ponechala. A lze ho uplatnit například při zařizování romanticky laděných interiérů.

Romantické interiéry.

Pojďme spolu poodhalit tajemství jak správně zařídit romantické interiéry tak, aby to nebyl kýč. Nebojte, není to nic složitého :-).

V interiérech zařízených v romantickém stylu hraje prim především masivní dřevo, respektive kvalitní masivní nábytek v přírodní podobě či mořen do jemných tónů dřeva, anebo nábytek v něžné bílé barvě. Výborně se do takto zařízených interiérů hodí především masivní kredenc a prosklené vitríny, které poskytnou skrýš všem dekoracím. Rustikální stoly, židle a lavice, romantické skříně, knihovny, komody a nesmí chybět také velká postel a třeba s nebesy s malými něžnými kvítky. Takovéto interiéry si žádají nábytek vyrobený především z masivního dřeva s rustikálními liniemi, které ale nejsou podmínkou, neboť důležitou úlohu hraje především vhodný výběr doplňků a barev či barevných kombinaci, neboť romantika sídlí v detailech.

Snažte se vyhnout především všem tmavým a sytým barvám, neboť romantický styl vytvoříte pomocí světlých tónů a jemných barevných ladění. Mírné pastelové barvy v odstínech béžové, růžové, broskvové, lila či světle modré, i jejich barevných kombinací, ne však příliš kontrastních, to je to pravé ořechové, pokud chcete docílit romanticky zasněného interiéru.

K odhalení tajemství tohoto stylu přispěje i vhodný výběr a správné rozmístění pro tento styl typických dekorací. Romantický styl má v oblibě koberce, měkké polštářky, přehozy, ložní povlečení a textilie či tapiserie v jemných květinových vzorech. Materiál, který je při výrobě těchto textilií použit je především jakostní len či bavlna a kvalitní látky, které jsou velmi vzdušné a jemné, mnohdy v kombinaci s ručně háčkovanou krajkou, volánky či vyšívanými květy. Klidně mohou být i vyšívané ubrusy či dečky po babičce, které jsou v tomto ohledu velkými poklady.

K navození pocitu romanticky založeného interiéru přispějí v neposlední řadě i svíčky, svícny, lampičky, vázy a obrazy s jemně květinovými či jinými vzory. I zde by měly převládat barvy jemnějších barevných variací. Nic by se však nemělo přeplácat. Pokud si nevíte rady, držte se raději hesla: „Méně znamená někdy více“.

Tak zkuste dát zelenou fantaziím a romantice a třeba už na Valentinský svátek.

Fandíme Vám :-).