Kuba, místo, kde můžete očekávat neočekáváné

Kostka zdraví z Kuby, z nádherného exotického místa, ve kterém se snad zastavil čas, a kde se přeneste do 90 let minulého století. Stylová stará auta vyrobená v 50.–60. letech a držící pohromadě často s využitím sovětských dílů (sovětské lady), nostalgické budovy a hýřící paleta barev různorodého barevného spektra. Exotický ráj, který si zamiloval i samotný Ernest Hemingwaye a zasadil do tohoto místa děj své knihy Stařec a moře, za kterou dostal i Nobelovu cenu za literaturu.

Kubánská republika je exotický ostrov v severním Karibiku , jehož břehy omývá Karibské moře, Mexický záliv a Atlantský oceán. Největším městem na ostrově je hlavní město Havana. Dalšími velkými městy jsou Santiago de Cuba, Camagüey, Holguín, Guantánamo, Santa Clara. Území Kuby bylo obydleno domorodými Taíny od 4. století př. n. l. do Španělské kolonizace v 15. století. Od 15. století bylo kolonii Španělského impéria do Španělsko-americké války v roce 1898, když byla Kuba okupována Spojenými státy a získala nominální nezávislost jako de facto americký protektorát. Od roku 1965 byl stát veden Komunistickou stranou Kuby.

Když v roce 1492 Kubu objevil Kryštof Kolumbus, jen stěží by si asi v té době dokázal představit, jakou radost nám tímto objevem udělal. Kuba je tropický ostrov, kde se průměrná celoroční teplota pohybuje okolo 25 °C a kde teplota mořské vody u pobřeží zpravidla neklesá pod 24 °C. Nabízí se tak nekonečné možnosti všem milovníkům vodních sportů, potápění a objevování podmořského světa. Bílé sluncem prohřáté písčité pláže se přímo nabízejí k lenošení se sklenkou Mojita v ruce, ve kterém nesmí chybět pravý kubánský rum, na který jsou místní obyvatele po právu pyšní, stejně jako na kubánské doutníky, kávu či čokoládu.

Pokud se Vám však nebude chtít jen tak zbůhdarma vylehávat na plážích, můžete navštívit hlavní město Havana, které je hlavním dopravním uzlem celé Kuby. V tomto městě se také nalézá hřbitov Kryštofa Kolumba. Jedinečná architektura historického jádra zvaného „Stará Havana“ vynesla toto město až na seznam světového dědictví UNESCO.

Dále Kuba nabízí druhé nejvýznamnější město plné nádherných památek - Santiago de Cuba, muzeum bývalé věznice – Museo Presidio Modelo, Pro objevování krásy deštného pralesa se vydejte do provincie Guantánamo, jeskynní systém Gran Caverna de Santo Tomas či na tabákové plantáže. Možností je opravdu neskutečně mnoho.

Jestli však chcete poznat pravou tvář Kuby, je nejlépe poznat povahu samotných Kubánců. Doporučujeme se ubytovat v domech místních obyvatel, kteří si takto často přivydělávají a kde budete stolovat s ostatními obyvateli domu a celou rodinou.

Tak tedy Buenos Días :-).