Chorvatské ostrovy, Mali Drvenik.

Romantickou náruč a prosluněné pláže u křišťálově čistého moře nabízí nevelký ostrov s názvem Mali Drvenik všem, kteří touží po klidné a dobrodružné dovolené v Dalmácii, mimo přelidněná jadranská letoviska. Pokud chcete strávit svou dovolenou uprostřed uklidňující bohaté panenské přírody, azurového moře a místy, kde máte pocit, že jste snad sami na světě, je právě Mali Drvenik tou nejlepší volbou.

Ostrov Mali Drvenik, jehož rozloha činí pouhé 3,43 km², patří ke skupině Severodalmátských ostrovů. Leží nejseverněji z nich a patří i mezi nejmenší. V jeho bezprostřední blízkosti se nachází město Trogír, ostrov Čiovo či Šolta. Na západě sousedí se svým o něco větším bratrem - Drvenik Veli, od kterého ho odděluje úžina Drveničský průliv. Zdejší domorodci ostrov nazývají také Ploča.

Dostatek soukromí pro klidnou dovolenou.

Na ostrov se dostanete trajektem z Trogiru (linka Trogir – Veli Drvenik – Mali Drvenik). Hlavním přístavem na ostrově je Luka Borak, který je také centrálou všech sociálních a ekonomických služeb a aktivit. Přístav má spojení trajektovými linkami Jadrolinija do Trogiru či Segetu, a s přilehlým ostrovem - Drvenik Veli. Pokud však připlouváte na vlastní pěst, skýtá známá zátoka Vela Rina s ponorem až 6 m, možnost pro kotvení malých jachet.

Z pohostinnosti ostrova čerpá zhruba okolo 60 stálých obyvatel, kteří si postavili své obydlí zejména ve střední a východní části ostrova, kde obývají pět nevelkých vesniček. Ty jsou sjednoceny do jedné větší obce, která se také nazývá Drvenik Mali. Hlavní osadou je vesnička Borak, z dalších jsou to Vela Rina, Mala Rina, Petomavar a Dolići. Vzdáleněji od pobřeží jsou ještě další malé osady Kuknara, Malá Kuknara a Prigomila. Nejvyšší vrcholem ostrova je 79 m vysoká Glavica, nacházející se v západní části ostrova. Zdejší pohostinní lidé nabízejí turistům ubytování převážně v soukromí, takže nepočítejte s přelidněnými hotelovými komplexy a plážemi. Naleznete zde i typická kamenná obydlí pro novodobé robinzony.

Místní se živí převážně zemědělstvím a rybolovem. Nejvíce se pěstují rohovníky (svatojánský chléb), vinná réva a olivovníky. Zdejší kvalitní panenský olivový olej je široce známý po celém Chorvatsku. Ostrov je velmi málo turisticky využíván, díky tomu si zdejší bohatá flóra a fauna zachovala svou původní tvář, i s mnoha druhy vzácných středomořských léčivých rostlin. Na ostrově nejsou téměř žádné zpevněné silnice, tudíž možnost používání automobilů je velmi omezen.

Kouzelné pláže i vodní sporty.

Pobřeží je na všech světových stranách velmi členité. Naleznete zde skalnaté pobřeží, divoké pláže i překrásné kamenité či písčité pláže s pozvolným vstupem do moře. Nejvyhledávanější pláží ostrova je oblázkovo-píščitá pláž Vela Rina, která nabízí ideální koupání i pro rodiny s malými dětmi. U této pláže můžete rovněž strávit romantický večer v Beach baru či v nedaleké taverně nad plnými stoly místních kulinářských specialit :-). A co takhle večerní či noční koupáni?

Další vyhledávanou pláží je oblázková poklidná pláž Malá Rina, která nabízí možnost relaxace ve stínu zdejší flory. Ze sportovních aktivit se nabízí sportovní rybolov, jachting či škola potápění. Překrásné jsou procházky či cyklojízdy po ostrově, kde Vás nadchnou okouzlující panoramata a všudypřítomný klid, který můžete vychutnávat plnými doušky.

Pokud vyhledáváte kulturní akce, můžete zavítat v srpnu na vyhlášené Rybářské noci. Jinak ostrov mnoho kulturního vyžití neposkytuje. Podmínky pro rozvoj cestovního ruchu jsou na ostrově zatím ještě v počátcích. Je zde pouze jeden obchod, pekárna a dvě taverny, které Však výborně korespondují s poklidným rázem tradičního chorvatského ostrova.

Mali Drvenik je zatím ještě stále typicky rybářské místo, které Však skýtá ideální podmínky pro příjemně strávené chvíle, mimo ruch velkoměst.

Tak mějte krásnou dovolenou :-)

Váš Nábytek v kostce.

 

 

Mohlo by Vás ještě zajímat:

Chorvatské ostrovy, PAG.

Chorvatské ostrovy, MLJET.

Dovolená v Chorvatsku, KORČULA.