Chorvatské ostrovy, Pašman.

Dovolena v takřka panenské přírodě na ostrově Pašman, je určena zejména pro ty cestovatele, kteří jsou už přesyceni rušnými velkoměsty a touží spíše po klidnější dovolené, kde by jim společnost dělaly jenom jejich plážová lehátka, osušky či slunečníky nebo křesla. Zde naleznete soukromí, kde budete moci poskytnout svému tělu i mysli dokonalou relaxaci. Neberte sebou budík, na této dovolené nebudete muset opouštět svou postel a interiéry ložnice hned časně z rána. Rozpálené pláže u křišťálově čistého na Vás počkají. A kdykoliv budete chtít, můžete si dopřát svoji každodenní dávku hřejivého slunce a solí provoněného mořského vzduchu. Při toulkách zdejší krajinou můžete ochutnat všudypřítomné fíkové plody, zabrouzdat do olivových hájů či vinohradů, obdivovat romantické scenérie malých rybářských vesniček a nasávat energii ze zdejší poklidné přírody.

Pašman je bezpochyby nádherný ostrov, který stojí za to navštívit.

     

Historie ostrova Pašman.

Ostrov byl osídlen již v prvním tisíciletí př. Kristem. Vůbec prvními osadníky na Pašmanu byli Ilyrové. Tuto skutečnost dokazuje čestnost nálezu archeologických artefaktů a pozůstatků opevněných sídel z této doby. Po Ilyrech ostrov opanovali Římané, které měli své sídlo v místě dnešního města Tkon, Pašman či Kraj.

Další písemné zprávy o Pašanu pocházejí z let 1050, kdy ostrov patřil biogradskému a zadarskému biskupství, a později z období, kdy byl útočištěm uprchlíků z města Biograd na moru, které bylo zničeného ve 12. století Benátčany. V 16 století se počet obyvatel ostrova zvýšil o běžence z pevniny, kteří prchali před tureckými nájezdy, a přestože skýtal útočiště pro obyvatele z pevniny, nebyl nikdy dobyt.

Mezi nejznámější památky patří benediktinský klášter sv. Kosmy a Damiána založený roku 1059, který se nachází 2 km severozápadně od městečka Tkon. Tento klášter je jediný tohoto řádu v Chorvatsku a je dokonce spjat i s českou historií. Právě z tohoto kláštera totiž odešli do Česka zdejší mniši, a Karlem IV je v Čechách uvedl do kláštera na Slovanech, kde mohli sloužit římskou liturgii ve staroslověnském jazyce.

Pašman – malý ostrov s velkým srdcem.

Ostrov Pašman je, co se rozlohy týče, dvanáctým „největším“ ostrovem Dalmácie. Největší je Krk, následuje Cres, Brač, Hvar, Pag, Korčula atd. Nachází se ve vnitřním ostrovním pásu jihovýchodně od ostrova Ugljan, se kterým je propojen mostem přes průplav Ždrelac. Od pevniny je oddělen Pašmanským průlivem. Na ostrov Pašman se dostanete trajektem z Biogradu na moru. Je to zhruba 15 minutová plavba Pašmanským kanálem do přístavního a zároveň nejdůležitějšího ostrovního města – Tkon. Při plavbě trajektem se budete moci kochat krásami Jadranského moře a přilehlých zdejších ostrovů.

Pašman je malý ostrůvek, který mezi turisty ještě není tolik známý, tudíž ani cestovní ruch ve zdejších končinách nedošel takového rozmachu jako u jiných, více turisty navštěvovaných Chorvatských ostrovů. Je zde pouze 11 vesnic, ve kterých žije dohromady asi 3500 domorodých obyvatel, kteří jsou živi především z cestovního ruchu, rybolovu, zemědělství a vinařství. Jsou to velmi milí lidé, na jejíž pohostinnost a usměvavé tváře budete ještě dlouho vzpomínat.

 

Mezi největší vesnice patří Tkon, Ugrinič, Kraj, Pašman, Barotul, Mrljane, Neviđane, Dobropoljana či Ždrelac. Všechny tyto vesnice jsou situovány na stranu ostrova směrem na pevninu. Západní strana ostrova s výhledem na souostroví Kornati, je doposud neobydlená, tudíž se její pláže dají skvěle využít ke koupání v soukromí.

Pokud máte chuť tento ostrov navštívit, neváháte! Pašman si určitě zamilujete a s chutí se do těchto končin budete vracet stejně, jako my.

Pašman je prostě naše srdcovka :-).

Mějte krásnou dovolenou.

 

Chorvatské ostrovy, Mali Drvenik.

Chorvatské ostrovy, PAG.