Bříza a břízový nábytek

Bříza je opadavou, listnatou dřevinou jež je hodně nenáročná a odolná vůči nepříznivému klimatu. Vyrůstá jako statný strom v nížinách, ale jako zakrnělý stromek v chladném podnebí, vysoko v horách či na severu. Je chvatně rostoucím stromem, který dorůstá do výšky až 25 metrů. Má větší oválnou korunu, která působí převislé. Bříza má jemnou texturou drobného větvoví s charakteristickým černobílým zabarvením kmene.


Dřevo břízy má jemné fládrování i texturu a stejnoměrně husté letokruhy. Je středně tvrdé, odolné a dobře ohýbající se. Má vysokou pevnost v ohybu a tlaku, střední tuhost a rázovou houževnatost. Póry jsou méně patrné, dřeňové paprsky hojné, ale méně nápadné. Velmi dobře schne a při sušení na vzduchu proschne i v kulatině, a to bez praskání po obvodu. Břízové dřevo nabízí velmi příjemnou vůni, poněvadž má v sobě éterické oleje.


V dávných dobách, pro její dobré zpracovatelské vlastnosti, našla uplatnění zejména v kolářství. Stejně tak byla a je dobrým palivem téměř srovnatelným s dubem, ale hořícím i za mokra. Jelikož se dobře obrábí je dnes žádaným a skvělým materiálem v soustružení i v řezbářství. Své uplatnění naleze i v interiérovém truhlářství a při vyrábění nábytku.

kolekce rodan - kopie


I u nás naleznete nábytek z březového masivu. Vybírat můžete ze skříní, vitrín, komod, postelí či dětských postýlek. Nebo dáte možná přednost celé řadě břízového nábytku jako např. Rodan, Old Style.
Rozhodnutí je jen pouze na vás. Rádi vás však při vašem výběru provedeme :o)