Nábytek z masivu či z laminátových a dřevotřískových desek?

Mnoho lidí si klade otázku, zda má svůj domov zařídit hodnotným dřevěným nábytkem nebo stačí pouze místnosti zaplnit jeho imitacemi, náhražkami či kopiemi, které jsou na trhu poměrně hodně zastoupeny.

Možná se to nezdá, ale rozdíl je opravdu výrazný. Poznáte to hned při získávání dvou surovin, ze kterého se pak nábytek vytváří. Dřevotříska se vyrábí slisováním rozdrceného materiálu s použitím formaldehydových pryskyřic. Ta je pak nosným materiálem pro lamino desky, dýhování, lamináty apod. Naopak přírodní dřevo samo o sobě neprochází žádnou výrobou. Není to potřeba. Vyrobila ho už totiž sama příroda. Pouze se opracovává, upravuje a zušlechťuje. Jednotlivé druhy dřeva se liší pouze vzhledem, vlastnostmi a způsobem zpracování. Ale všechny jsou bezezbytku originálním a nefalšovaným dílem přírody.

Pojďme se teď zamyslet nad zdravotními riziky jednotlivých materiálů. Masivní dřevo neobsahuje žádné formaldehydy, pojidla, lepidla či jiné látky, které jsou zcela běžné u dřevotřísek a laminátů. Ty se pak bohužel postupně uvolňují do okolí a vyvolávají např. alergické reakce, chronická onemocnění, vylučují dokonce i karcinogeny nebo mutageny. Přírodní dřevo má naopak dokonce schopnost toxické plyny a páry absorbovat. Výroba nábytku z masivního dřeva nemá žádný negativní dopad na ekologii, ale naopak má pozitivní vliv na zdraví a psychickou pohodu lidí. Dřevěný nábytek je nejzdravější nábytek, který existuje. Splňuje totiž nejvyšší kritéria pro zdraví. Navíc je dřevo mnoha generacemi prověřený materiál a je bez jakýchkoliv nežádoucích účinků.

Co se týče životnosti, má dřevěný masivní nábytek přibližně 10x delší životnost než nábytek laminátový. Ten totiž o mnoho častěji podléhá opotřebení, rozviklání či rozbití než dřevný nábytek, který si mnohem déle uchovává původní krásu, tvar a vzhled. Nábytek z lamina, jehož stavbu tvoří vylisovaná dřevotříska, není schopen svou životností přírodnímu dřevu konkurovat. S léty dřevo navíc nabývá na půvabu a atraktivitě.

I když je v dnešní době na trhu rozsáhlý výběr masivního dřevěného nábytku, nepodléhá masiv tak rapidně módním trendům jako nábytek laminátový. Je totiž nadčasový. Masiv totiž bez přestání voní, pracuje a vybarvuje se, a tím neustále získává na půvabu. Stále větší počet lidí si tyto vlastnosti začíná uvědomovat, a proto začínají dávat přednost dřevěnému nábytku, jakožto přírodnímu a zdravotně nezávadnému materiálu. Masivní dřevo je prostě jedinečné. Je to mnoha staletími ověřený přírodní materiál, který splňuje i ty nejvyšší měřítka pro zdravé bydlení. Vždyť zdraví je to jediné, co si za peníze nekoupíme...

My v NÁBYTKU V KOSTCE si toto uvědomujeme, a proto dáváme přednost zdraví, ekologii, kvalitě a originalitě. U nás můžete koupit pouze nábytek, který všem těmto měřítkům odpovídá. A je vlastně jedno, zda dáváte přednost nábytku dubovému, bukovému, borovicovému, smrkovému či břízovému. Každý vás totiž vždycky pohladí svými ladnými liniemi, originální krásou a vysoce kvalitním provedením. A navíc všechny splňují nejvyšší kritéria pro zdravé bydlení. U nás v NÁBYTKU V KOSTCE máte přírodu opravdu na dosah ruky :o)