Smrkové dřevo a nábytek ze smrku

Smrk je u nás nejrozšířenější dřevinou. Je to stále zelený jehličnatý strom, který vyroste zpravidla do mohutné výšky. Zpravidla dosahuje výšky do 40 metrů a průměru do 1,2 metrů. Korunu má vztyčenou, obyčejně kuželovitého nebo válcovitě kuželovitého tvaru.

Smrkový masiv je hedvábně lesklý a překrásně provoněný pryskyřicí. Dřevo je poměrně lehké rovno vláknité, s mírnou texturou. Smrk je i přes svou měkkost houževnatý i dostatečně pevný, pružný a trvalý. Dobře snáší teplo i zimu. V suchu je smrkové dřevo velmi trvalé. Navíc má velice výhodné vlastnosti k opracovávání, a právě proto je smrk naším oblíbeným a hojně využívaným stromem.

Smrkového dřevo má skutečně mnohostranné využití. Používá se v truhlařině, tesařině, řezbářství i jako stavební materiál. Z menších kulatin se vytváří důlní stojky a stěžně. Některé druhy znamenitě rezonují, a proto se smrk využívá také pro těla houslí, louten, kytar a ozvučné desky klavírů a dalších klávesových nástrojů. V minulosti bylo smrkové dřevo používáno v konstrukcích letadel, a také k výrobě nábytku. Nábytkářský průmysl však dřevo ze smrku úspěšně využívá dodnes.

kinga-2

I my Vám proto přinášíme nábytek z tohoto nepochybně kouzelného dřeva. A ať už si zvolíte smrkovou postel v přírodní, bílé či jiné barvě, nebo snad dáte přednost smrkovému nočnímu stolku vězte, že v suché místnosti vám nábytek ze smrkového masivu vydrží plnohodnotně sloužit dlouhé roky.