Matrace a její správný výběr

Pro mnohé z nás je oddych a relaxace ve vlastní posteli to nejlepší. Abychom se tam cítili příjemně a jedinečně, musíme už při koupi hledat tu vhodnou matraci určenou právě pro nás. A my se Vám pokusíme poradit jak na to. Výrobci matrací slibují dokonalý spánek, úlevu od bolestí svalů a kloubů, že právě ty jejich matrace jsou ty nejlepší a poutavými slogany se snaží zaujmout spotřebitele. Ale kde je pravda a jak se zorientovat ve velkém množství matrací, které dnešní moderní doba přináší?

A jak tedy správně vybrat matraci?

Každá jednotlivá matrace by měla být ideálně kompatibilní s osobou, která ji užívá. Zaměříme se na 5 oblastí, které jsou klíčové při výběru matrace pro nás v závislosti na naší hmotnosti, věku a dalších parametrech.

Tvrdost matrace. Zpravidla výrobci rozdělují matrace do čtyř kategorií, od velmi měkkých, přes měkké, tvrdé až po velmi tvrdé. Tady je klíčová naše tělesná hmotnost a zdravotní stav. Měkčí matraci můžou volit lidé s nižší hmotností a naopak po tvrdší matraci by měli sáhnout lidé s vyšší váhou, aby tělu dala dostatečnou oporu. Starší lidé a osoby, které mají problémy s klouby, by měli volit raději měkčí matraci. Všeobecně ale měkké matrace vyhledávají ženy a muži preferují ty tvrdší. Co se týče nosnosti, liší se podle výrobců, ale vždy by mělo být uvedeno jakou nosnost konkrétní matrace má.

Materiál matrace. Existuje široké spektrum materiálů pro výrobu matrací, které se liší vlastnostmi. Některé jsou vhodné pro každodenní spaní, jiné jen pro občasné spaní, například pro hosty. A jaké jsou tedy rozdíly mezi jednotlivými materiály?

Latexové matrace jsou velmi komfortní díky elasticitě a velmi dobře se přizpůsobí tvaru těla. Aby se docílilo větší tuhosti, vkládá se do středu deska z kokosových vláken, PUR nebo HR pěny. Jsou spíše měkčí. Jejich nedostatkem je malá prodyšnost a proto by je neměli volit osoby, které se nadměrně potí.

Pružinové matrace, i když v dnešní době sice tratí na popularitě, mají značně dobrou prodyšnost a jsou tedy i velmi odolné vůči plísním, bakteriím a roztočům. Můžeme je pokládat i na pevné desky a do vlhčího prostředí. Tyto matrace by měly mít dobře zajištěnou tzv. roznášecí vrstvu a pak nedochází k protlačování pružin na povrch. Jsou pružné a měkčí, takže se hodí pro osoby s nižší váhou. Opět se velmi dobře přizpůsobí tvaru těla.

Pěnové matrace se vyrábějí z několika druhů pěn, které mají různorodé vlastnosti. Ty jsou různě kombinované a vznikají matrace v různých stupních tuhosti, které jsou naprosto univerzální. Lze je kombinovat se všemi typy roštů.

Neboť tato kapitola je tak obsáhlá, věnujeme základním materiálům matrací jeden z následujících článků.

Rozměry matrace. Aby nám matrace dobře sloužila, musíme si zvolit správný rozměr a to tak, že délka by měla být delší o 20 až 25 cm než její uživatel a výška alespoň 15 cm, aby tělu poskytla vhodnou oporu. Šířka je už zcela individuální na našich potřebách, zpravidla je vhodné zvolit minimálně 90 cm na jednolůžko, u dvoulůžka je dostačující 80 cm na jednu matraci. Samozřejmě v dnešní době není problém zhotovit matraci v jakýchkoli rozměrech, dle požadavků zákazníka.

Životnost matrace. Když už si zvolíme vhodnou matrací, která nám bude dobře sloužit, nastává otázka, jak dlouho nám vydrží. Obecně platí, že z hygienického a ortopedického hlediska je výměna vhodná po sedmi letech užívání. Někteří výrobci ale uvádějí životnost patnáct i pětadvacet let. To už je však na subjektivním pocitu každého z nás. Ztrátu kvality nám prozradí změkčení nebo i trvalé deformace v místech, kde je matrace nejvíc zatěžována.

Další faktory výběru matrace. Při výběru nové matrace nás ovlivňuje také mnoho jiných faktorů, z nichž jeden z nejdůležitějších je také věk, partnerství, Certifikát kvality, který nám garantuje kvalitu matrace.

Věk hraje významnou roli při výběru matrace, například děti potřebují kvalitní matraci spíše střední tvrdosti s antibakteriálním povrchem, který můžeme kdykoli vyprat. S věkem zpravidla přecházíme na tvrdší matraci.

Pokud vybíráme matraci na dvojlůžko lze doporučit dvě různé matrace a to hlavně kvůli rozdílným preferencím mužů a žen. Partneři ale mohou mít typově shodné matrace, které si jen přizpůsobí otočením na stranu s tvrdostí, která je jim příjemnější.

Myslíte, že trocha úsilí při hledání vhodné matrace stojí za to? Ano, má to určitě smysl!!! Obohaťte ložnice nebo dětské pokoje o kvalitní matrace a zaručte své rodině dobrý spánek :-)