Jarní úklid

Slunce se nám na jaře opírá do oken a ukazuje se všechna hrůza, která za zimního šera nebyla vidět: prach, šmouhy, praskliny na zdech. Naši předkové spojovali úklid s předvelikonočním půstem, čistila se nejen těla, ale i domy. Velikonoce jsou nejvýznamnější křesťanské svátky v roce a úklid domu je velikou součástí přípravy, neboť zmrtvýchvstání Krista je zapotřebí přivítat v krásně ozdobeném a upraveném domě.

Ačkoli jsou velikonoční svátky stále oblíbené, ukazuje se, že tradice dodržuje už jen pramálo z nás. Je to dáno především rodinou, ve které vyrůstáme a snahou rodičů přibližovat velikonoční tradice svým dětem. Tyto svátky jsou především lidmi z větších měst vnímány i jako jarní dovolená a mnoho z nás klade největší důraz na čistý a vyzdobený dům a zapomíná na skutečnou podstatu Velikonoc.

S uklízením je to podobné jako s každou jinou prací. Když přesně víme, jak budeme pracovat a postupovat, jde to rychleji a lépe. Ložnice je místo kde bychom měli začít, dále obývací pokoj, dětský pokoj, kuchyň a skončit bychom měli koupelnou a toaletou. Ložnice už může být čistá, když v kuchyni ještě budeme péct a připravovat všechny velikonoční dobroty, je proto vhodné uklidit ji až ke konci. Také zásada postupovat od shora dolů se jeví jako ideální. Nejdříve se vymetají pavučiny ze stropu a oken, myjí se okna, stírá se prach z nábytku, dále se vysává prach z podlahy a až na konec se vymývá podlaha. Je potřeba také vyčistit největší zdroje prachu jakými jsou záclony, závěsy, koberce, radiátory. Uklízet celý den je nejlepší volbou, protože stihneme toho opravdu hodně, než bychom si plánovali každý den něco a v pátek s hrůzou zjistíme, kde nic tu nic.

Pokud se rozhodneme odstranit z bytu hromady starých časopisů, deku, kterou už nikdo nevyužívá, rozpárané polštářky, ovadlé květiny nebo zimní dekorace, bude se nám lépe uklízet, byt nám prokoukne a bude působit čistě a svěže. Je také čas odstranit z šatníku staré oblečení, a ponechat si jen kousky, které opravdu nosíme.

A vy už máte, milé hospodyňky, vše naklizeno a připraveno na Velikonoce? Pokud ne, i tady u nás v NÁBYTKU V KOSTCE najdete společníky pro jarní úklid z řady NANOTEC, kde si každý vybere to, co zrovna potřebuje. Pojďme využít poslední dny před Velikonocemi, naklidit své domovy a nachystat vše tak jak má být. Je potřeba vnést i trochu té jarní, sváteční atmosféry, a pokud dáme přednost originální výzdobě, můžeme si vyrobit vlastní dekorace. Může to být třeba velikonoční dekorace do vázy, na dveře nebo do kuchyně a jídelny. Například dubový jídelní rozkládací stůl můžeme ozdobit krásnou dekorací, ke které budeme potřebovat pěkný tác, hyacinty i s cibulkami, hustý mech, větvičky vrby a samozřejmě kraslice. Odvážných kombinací se určitě nebojte! A když zvládneme úklid a vytvořit krásné dekorace, nezapomínejme taky na nějaké ty velikonoční tradice, ať žijí v nás a našich dětech dál…

Krásné VELIKONOCE :-)