17. listopad – Den boje za svobodu a demokracii nebo Mezinárodní den studentstva?

Tento datum poznamenal naše, ale i světových dějiny hned nadvakrát. Poprvé je zapsán v kalendářích našich myslí černou tuží. 17. listopad 1939 se stal bohužel velmi tragickým dnem.

V listopadu 1939 čeští studenti uspořádali poklidné demonstrace proti Němcům, aby se vzepřeli nacistické nadvládě. Tento čin však bohužel nezůstal bez následků. Tyto akce studentů byly ostrou střelbou jednotek SS potlačeny. Jan Opletal, student lékařské fakulty Univerzity Karlovy byl zraněn a Václav Sedláček, pekařský dělník, zabit. Jan Opletal svým zraněním 11. listopadu podlehl. Jeho pohřbu se 15. listopadu zúčastnilo tisíce lidí. O den později uzavřeli nacisté vysoké školy a právě 17. listopadu pro výstrahu popravili nacističtí okupanti devět představitelů českého studentského hnutí a na 1200 jich odvlekli do koncentračních táborů. Tímto zrůdným činem chtěli zlomit jakékoliv projevy odporu. Ačkoliv byly na Hitlerův pokyn české vysoké školy na několik let zavřeny a nahradily je německé úřady, nedokázalo to zastavit nenávist a lásku lidí. Nenávist k diktátorství Hitlerova režimu a lásce k svému národu, lásce ke svobodě a všem jejím projevům.

Jejich odkaz se proto nestal zbytečným a už vůbec nepadl v zapomnění. Dovedl totiž o 50 let později studenty k podobné odvaze, a to k odvaze demonstrovat proti totalitnímu režimu. Tento odvážný krok našich smělých předchůdců z roku 1939 odstartoval v roce 1989 jejich následníky, aby si nejen připomněli smrt Jana Palacha, studenta a bojovníka za svobodu a demokracii, ale připojili se i k veřejným protestům proti komunistickému režimu. Tyto protesty se staly součástí tzv. Sametové revoluce. Tato revoluce, vyjma 17. listopadu 1989, kdy byli demonstranti napadeni veřejnou bezpečností, nebyla provázena násilím. Tento státní převrat se díkybohu obešel bez jediné ztráty na životu. Termín sametová revoluce se pak začal ve světě využívat jako synonymum pro revoluce, u kterých je moc získána bez násilí.

Na základě první události přijímá v roce 1941 Mezinárodní studentská organizace v Londýně rozhodnutí, že 17. listopad se bude připomínat jako Mezinárodní den studentstva. Je to vlastně jediný oficiální den mezinárodního významu, který má svůj původ v naší zemi. Tento státní svátek se však po druhé události přejmenoval na Den boje za svobodu a demokracii, aby připomínal, že se tento den podařilo, že v naší zemi svoboda a demokracie zvítězila. V současné době se jedná o tom, zda nadále nechat tento svátek jako Den boje za svobodu a demokracii nebo k němu přidat i Mezinárodní den studentstva. Tento svátek by se tedy oficiálně nazýval Mezinárodní den studentstva a den boje za svobodu a demokracii. A co vy? Jste pro změnu názvu tohoto svátku?

Ať už je váš názor jakýkoliv, u nás v NÁBYTKU V KOSTCE si může vybrat každý. Potřebujete vybavit pracovnu, ložnici, jídelnu, obývací pokoj, či pokoj dětský nebo studentský kvalitním dřevěným nábytkem? Tak jste právě na tom správném místě.

Navíc vám Nábytek v kostce u příležitosti 17. listopadu nabízíme 17% slevu na nábytek Rodan, MexikanaPorto a Klasik, který tento den nakoupíte. Stačí zboží objednat klasickým způsobem a odkázat na tento článek a my vám automaticky odečteme z nákupu 17% z ceny. A to je výhodná nabídka, nemyslíte?