Na jeden den v Barceloně aneb architektura Gaudiho.

Barcelona, hlavní město Katalánska, je jednou z nejpopulárnějších letních turistických destinací. Turistické atrakce jsou za každým rohem, mezi nejznámější patří fotbalový stadion Barcelony Camp Nou, hora Montjuic, ulice Las Ramblas nebo největší evropské akvárium, ale většina lidí zapomíná o architektuře Gaudiho. Proto jsem připravil tipy na tři nejdůležitější stavby Gaudiho v Barceloně.

 barcelona-2

Antoni Gaudi

Antoni Gaudi je katalánský architekt a hlavní představitel modernismu. Narodil se roku 1852 do chudé rodiny. Často býval nemocný, vyvinula se u něj revmatoidní artritida. Ve škole byl průměrným žákem, jediný předmět, ve kterém vynikal, byla geometrie. Již od mala byl fascinován přírodou, to se odrazilo na jeho pozdější tvorbě. Později studoval architekturu v Barceloně. Již od počátku své tvorby snažil se být výjimečný a originální. Používá neobvyklé kombinace materiálu a zvláštní tvary. Žil samotářský život, nikdy se neoženil. V roce 1926 umírá na následky srážky s tramvají. Většina jeho staveb se nachází v Barceloně.

 high-first-gaudi

Nezapomenutelná procházka v Park Güell.

Park na svahu hory Turó del Carmel. Původní myšlenkou bylo postavit zahradní město. Gaudi vyprojektoval zahradní město s šedesáti stavebními parcelami, ale projekt se nezdařil kvůli nulovému zájmu investorů. Jediní dva kupci byli Gaudi a Eusebi Güell. Park odkoupilo město a v roce 1926 po smrti Gaudiho zpřístupnilo pro veřejnost.

Inspiraci v přírodě najdeme ve všech Gaudiho stavbách obzvlášť v Parku Güell. Sloupy ve tvaru stromů, zdi vrstvící se jako tekoucí láva, barevné mozaiky s přírodními motivy, nebo zvířecí sochy. Park má rozlohu téměř osmnáct hektaru a nachází se v poměrně nepřístupném terénu, proto některá místa, jsou spojené mosty. V parku jsou postavené pouze dva domy patřící Gaudimu a Güellovi. Vzhledem ke své vyvýšené poloze na kraji města je park je jedním z mála míst klidu v celé Barceloně.

barcelona

Dominantní stavba Casa Milà.

Secesní stavba s prvky španělské gotiky a baroka. Nachází se na ulici Peseig de Gracia. O stavbě se říká, že se na ní nenachází jediná rovná linie. Samozřejmě to není pravda, rovné plochy se na ní nachází, ale je jich opravdu málo. Fasáda domu nazývaná La Pedrera je vyrobená z vápence a vypadá jako skála erodovaná mořem. Celá je zvlněná a zakřivená. Na střeše se nachází několik zvláštně vypadajících komínu. Jelikož stavba je hodně členitá, nosné zdi byly vynechány. Celý dům má šest poschodí a dva kulaté nádvoří. V suterénu je garáž, která je turistům nepřístupná.

Interiér je stejně křiklavý jako exteriér. Gaudi věnoval pozornost každému detailu. Věnoval se výzdobě stropu, dokonce navrhnul pro tento dům i kliku u dveří. Celý dům je vybaven dobovým nábytkem.

Zajímavostí je, že rodina, která si stavbu objednala, zrušila smlouvu s Gaudim kvůli sporu ve věcech estetických. Proto stavba byla dostavěna až v roce 1910.

gaudi-barcelona-2

Impozantní Sagrada Família.

Chrám Sagrada Família se nachází na východním pobřeží Barcelony. Stavební práce začaly v roce 1882 a trvají do dnes. Na přání autora stavba je placená z darovaných peněz. Dokončení stavby je plánováno na rok 2026 (sto let po smrti Gaudiho).

Celá katedrála je velmi bohatá na křesťanské symboly. Osmnáct věží symbolizuje dvanáct apoštolů, čtyři evangelisty, Pannu Marii a Ježíše Krista. Stejně jako zbytek Gaudiho staveb, inspirace přírodou se nadá popřít. Nejkrásnější jsou barevné vitráže a rozvětvené sloupy uprostřed chrámu. V podzemí se nachází hrobka Gaudiho.

 sagrada-familia

I když se tyto tři stavby nachází daleko od sebe, lze je navštívit během jednoho dne. Doporučuji použit skvělé barcelonské metro, nebo si půjčit kolo. Lístky na prohlídky jsou vyprodané měsíce dopředu, proto je nutné se objednat předem. Doufám, že se mi podařilo Vás zaujmout. Pokud ano, přeji hezký výlet.

 

Mohlo by Vás ještě zajímat:

5 tipů na výlet v Čechách

Dovolená v obytňáku

SANTORINI – bájná THERA

Kuba, místo, kde můžete očekávat neočekáváné

Praha, nejkrásnější město v Evropě

Tip na podzimní výlet – hrad Hukvaldy

Korčula, ostrov, kde slunce svými paprsky nešetří

Dovolená v Chorvatsku – ostrov Pašman

Zapomenutá města Česka – Solca – dnes Karviná Doly

Dovolená v Chorvatsku, Mljet

Chorvatské ostrovy, Mali Drvenik.