SANTORINI – bájná THERA

ŘECKÉ OSTROVY, SANTORINI – bájná THERA.

Azurově modré moře, kaskády bílých domů s modrými kopulemi nad mořem a nezapomenutelné přírodní scenérie. Toť ikonické Santorini, jeden z nejjižnějších ostrovů souostroví Kyklady v Egejském moři, který každým rokem navštěvuje nespočet turistu z různých koutů země. A pokud toužíte po dovolené v romantické atmosféře je právě Santorini pro tento účel jako stvořené. Malebný vzhled ostrova je odkazem vulkanické činnosti a historie, která dosvědčuje dlouhodobý boj člověka a přírody. Přírody, která se v tomto koutu světa, stejně jako na jiných řeckých ostrovech, na barevném spektru doslova vyřádila.

Historie ostrova

Santorini je řecké souostroví, které se skláda z ostrova Thera-Santorini ve tvaru velkého půlměsíce, z menšího ostrova Theresia, ostrovů Kameni (Palia a Nes) a neobydleného ostrůvku Aspronisi. Starověké řecké báje mluví o stvoření ostrova Santorini jako o zázraku, a rozhodně nebudou mít daleko od pravdy. Vědecké studie totiž dokazují, že se ostrov objevil náhle a jakoby odnikud. Ostrov totiž dle geologů vznikl sopečnou činností, když v oblasti explodovala nějaká větší sopka, která údajně mnohonásobně přesahovala výbuch sopky Krakatoa v roce 1883. Klimatickým změnám, které vznikly při výbuchu sopky na ostrově, je dokonce přisuzován i zánik minojské civilizace.

Santorini, anebo také Théra mělo původní název Strongylé což v překladu znamená kulatý, a v dávných dobách dokonce i kulatý tvar mělo. Do dnešní podoby půlměsíce ho zhruba před třemi a půl tisíci léty, přetvořila až již zmiňovaná sopečná činnost, která doslova rozmetala ostrov do okolí. Takže dnešní Santorini je vlastně do moře propadlý vrchol sopky. Nynější pojmenování ostrova Santorini pochází z 13. století, z období latinského císařství a je odvozen od svaté Ireny (santa Irini), která byla patronkou ostrova. A mnozí lidé věří, že právě zde je pochována bájná Atlantida

Ostrov, kde je více vína než vody……..

Ostrov Santorini každým rokem zažívá velký nápor turistů, které lákají takřka dech beroucí pohledy na zdejší jedinečné přírodní scenérie. Zatímco západní pobřeží ostrova potěšují návštěvníky půvabnou vyhlídkou do dalekého okolí, na východním pobřeží Santorini se rozprostírají neobyčejné pláže pokryté sopečným pískem. K nejnavštěvovanějším městům v této oblasti patří obzvláště přímořská střediska Kamari a Perissa včetně blízkého archeologického naleziště starověkého města Théra.

Na ostrově se traduje, že je zde údajně více vína, než vody a místní „pekelné“ víno se považuje v celém Řecku za jedno z nejlepších. Sopečný charakter celého ostrova dopřává výborné podmínky pro pěstování vinné révy. Půda zdejšího ostrova, je směsí sopečného prachu, pemzových kamenů, malých kousků ztuhlého písku a lávy. Kombinace nehostinná pro živiny, ale ideální pro neobvyklý výskyt minerálů, které dodávají zdejšímu vínu výjimečnou chuť. Ostrov má však nedostatek vodních zásob. Možná i proto se traduje, že na Santorini je víc vína než vody.

Ostrov Santorini nabízí kromě historických památek, malebných měst, kde vládne bílo-modrá barva i pláže, které se díky zbarvení sopečným prachem řadí mezi originály. Na ostrově můžeme tedy najít Červenou pláž - Red Beach, Bílou pláž - White Beach, Černou pláž - Black Beach či velmi oblíbenou černou pláž Perivolos.

Tak pokud Vás stejně jako Nás, v Nábytku v kostce , tento malebný ostrov láká, je na čase vyrazit. Třeba se tam potkáme. Nechte se zlákat do místních restaurací a nad užívat si nad plnými stoly místní kuchyně.

Přejeme krásný den.

Vás Nábytek v kostce.