Dovolená v Chorvatsku, Korčula

Ostrov Korčula je ostrovem moře, slunce, kamene a vína. Nachází na vnějším pásu ostrovů jižní Dalmácie. Jeho délka je 46,5 km a šíře 8 km.Kdysi se jí říkalo také Černá Korčula, protože byla hojně zarostlá hustými lesy, které byly bohužel vinou rozsáhlého požáru v roce 1986 z velké části zničeny.

Ostrov Korčula je ostrovem mořeplavců. Říká se, že i slavný mořeplavec Marko Polo se narodil přímo ve městě Korčula. Další legenda praví, že město založil trojský hrdina Antenor. Ať už je to pravda nebo ne, je Korčula mnohými znalci považována za vůbec nejkrásnější město Jadranu s nespočetnými památkami. Korčula také získala mezi prvními v Evropě statut města. Město bylo již v 13. století skutečným hlavním středověkým městem ostrova. Je to město "vytesané v kameni", podobně jako Dubrovník, a je i obehnané středověkými hradbami. Město Korčula se může pyšnit i starobylou tradicí rytířských her nazývaných Moreška, které se konají každým rokem 29. července na sv. Teodora. Navštívit zde můžete například rodný dům Marca Pola nebo i katedrálu svatého Marka, která je nejcennější památkou města Korčula. Na ostrově jsou ale i další městečka, které rozhodně stojí za to vidět.

Ostrov obývá přibližně 16000 obyvatel, a tak se dle osídlení řadí Korčula na druhé místo mezi ostrovy na Jadranu. Už po staletí se obyvatelé Korčuly živili především pěstováním olivovníků, vinné révy, kamenictvím, stavěním lodí, rybolovem a v neposlední řadě mořeplavbou. Toto přetrvává z velké části dodnes. Z rozvojem cestování sem pronikl také turistický ruch.

Korčula je ostrovem mnoha možností. Ať už chcete strávit dovolenou aktivní, nebo spíše hledáte klid, na ostrově Korčula si přejdete určitě na své. Najdete zde bohaté sportovní vyžití od turistiky, cyklistiky, potápění, šnorchlování, windsurfingu a dalších nejen vodních radovánek. Ale užijí si tu také i milovníci rybolovu. Pokud milujete raději klidnější dovolenou najdete tady i poklidné zátoky a robinzonády, pro váš ničím nerušený odpočinek.

A jak se na Korčulu dostanete? Nejjednodušší je asi trajektem z přístavního města Split. Pokud vám však nevadí o něco delší cesta můžete se na ostrov dostat dvěma trajekty. Prvním je trajekt Ploće – Trpanj. Od něj vás čeká ještě cesta autem do Orebiče. Z jeho přístavu se už dostanete definitivně na ostrov Korčula a to trajektovým spojením Orebić – Dominće.

Pokud se rozhodnete navštívit tento krásný ostrov a prozkoumat jeho bohaté kulturní, historické a přírodní dědictví, nebo se jen budete chtít zklidnit od každodenního shonu je Korčula tím pravým. Navíc vám nabídne výborné kulinářské zážitky a jedny z nejkvalitnějších vín Chorvatska. A to už stojí za návštěvu ostrova, nemyslíte?