Dovolená v obytňáku

Máte rádi dobrodružství, adrenalin, rádi poznáváte nová místa a máte rádi volnost? Pokud ano, dodávka neboli obytný vůz je pro vás to pravé. Někdo má rád hotel, all inclusive a pohodlí, někdo je dobrodruh a nebojí se tak trochu jiné dovolené.

Sice se na vaší dovolené nevyspíte a nenajíte v 5 hvězdičkovém hotelu, ale pokud si vaši dodávku dobře předěláte, krásně vyzdobíte a zútulníte, možná se v ní budete cítit jako v nějakém hotelu. A ještě s výhledy, které si sami zvolíte. Nemusíte být vázání na jednom místě, nemusíte shánět více ubytování. S dodávkou zaparkujete v kempech, v přírodě a můžete si užívat romantické západy slunce přímo z postele.

A jak z takové obyčejné dodávky udělat krásný „hotel“ na kolečkách? Snad vám následující kroky a postup pomohou.

1. Vybrat správné auto

Pořádně si promyslete všechny detaily, a pak si stanovte nejdůležitější kritéria. Kolik lidí bude v autě jezdit? Kolik míst na spaní využijete? Potřebujete uvnitř koupelnu? A co kuchyň? Budou lepší zadní dveře dvojité nebo vyklápěcí? Jak velký vůz bude a kde jej chcete parkovat?

Na všechny otázky si odpovězte, a poté si vytipujte značky a modely, které vaše kritéria splňují. Ideálně si je dejte do nějaké přehledné tabulky a srovnávejte ve všech směrech. Když máte vítězný model, pusťte se do shánění.

2. Přestavba auta

Až si auto přivezete domů, pořádně si jej prohlédněte, přeměřte a prozkoumejte. Na základě toho vše vyměřte, promyslete a stanovte si konečný vzhled a rozložení vestavby. Auto na začátek také pořádně vyčistěte z venku, zevnitř zbavte všeho zbytečného, co nevyužijete. Nechte ho také zkontrolovat v autoservisu a případně opravit vše potřebné. Až potom se vrhněte na samotnou přestavbu.

3. Zateplení

Jedním z prvních kroků je dostatečné zateplení, zejména pokud chcete auto využívat celoročně. Mimochodem, zateplení vám auto také odhluční. Používá se zpravidla polystyren, na méně dostupných místech třeba skelná vata. Pokud budete chtít mít v autě i sběrnou nádobu na vodu či opravdovou koupelnu, je potřeba si umístění rozvodů a hadic připravit ještě před zateplovací fází.

4. Elektrické rozvody a obložení

V této fázi je potřeba dobře promyslet, jak budete obytný prostor napájet. Promyslet si zásuvky, osvětlení, různé využití nabíječek, LED pásky apod. To vše bude vyžadovat jistou obornou znalost, jak například napojit druhou autobaterii. Buď tedy dobře studujte na internetu a ptejte se v příslušných fórech, nebo si nechte poradit od odborníků.

Poté už se můžete vrhnout do obložení, kde často poprvé přichází na řadu dřevo. Používají se klasické palubky (ideální na obložení), OSB desky (například na podlahy) či překližka. Právě dřevo se dnes stalo jedním z nejpoužívanějších materiálů pro interiér obytných vozů. Je lehké, příjemné na dotek, cenově dostupné a vypadá zajímavě.

5. Interiér

Na řadu přichází postel, kuchyně, poličky, skříňky a případně nějaké posezení. Právě tady také většinou hraje prim dřevo, s nímž se snadno pracuje a vypadá dobře. Alternativou jsou i ocelové či hliníkové konstrukce. Na míru si také budete muset nechat vyrobit matraci, bude potřeba sehnat třeba malý dřez, plynovou bombu nebo vhodný vařič. Tady už je projekt hodně o vlastní fantazii, rozpočtu a chuti si s interiérem vyhrát. Doplnit můžete různé ozdobné lampičky, záclonky, deky nebo obrázky, abyste se cítili jako doma.

Rady a doporučení na závěr:

Weby, internetové stránky nebo různé skupiny na sociálních sítích – můžete se inspirovat, nechat si poradit, prohlédnout a podívat se přímo na přestavby dodávek.

Přestavbu si můžete udělat sami nebo si můžete najmout odborníky – což je ale ta dražší varianta.

Přepis – nezapomeňte na přepis dodávky na obytné auto – je to nutné, pokud chcete s autem oficiálně cestovat.

Pokud nejste kreativní, nechce se vám do předělávky nebo nemáte dostatek času – pořiďte si hotový obytňák. Ceny, velikosti i typy jsou různé – stačí si jen vybrat