Mezinárodní den stromů

Stromy. Kdo z nás si bez nich dovede život představit? I ten nejvíce zarputilý ne milovník přírody ví, že bez stromů by nebylo života…

Stromy tu nejsou pouze pro to, aby nám, díky svým majestátním korunám poskytovaly stín a ukrýt před urputným teplem, ale mají samozřejmě i jiné uplatnění. Stromy filtrují a zlepšují kvalitu ovzduší tím, že zachycují ozon a poletavý prach, ale i odstraňují škodliviny z ovzduší. Stromy také vzduch zvlhčují nebo i uvolňují silice a tím zlepšují kvalitu dýchaní. Navíc vzrostlý strom vyrobí kyslík pro přibližně 10 lidí. Stromy také vyrovnávají teplotní extrémy. Dále pak pohlcují hluk, protože fungují jako protihluková bariéra. Kořeny stromů navíc přispívají i ke stabilizaci terénu, Kořeny stromů zpevňují půdu a zabraňují rychlému odtoku srážek a vzniku povodní. Stromy také poskytují obydlí nespočtu živočichům. A nesmíme samozřejmě opomínat i funkci estetickou. Stromy jsou prostě krásné a už po tisíciletí nám zpříjemňují i zkrásňují naše životní prostředí.

Není se proto co divit, že všude na světě se oslavuje strom jako dárce života a má dokonce i svůj den. A i když se přesný den může v různých zemích trochu lišit, jedno je jisté, svůj den si stromy určitě zaslouží. V České republice připadá tento den na 20. října. Jestliže toto datum vychází na všední den, organizují se různé akce o víkendu, který mu předchází anebo následuje. V tyto dny se například symbolicky sází stromy. Tato tradice přetrvává od roku 1872.

Prvopočátky tohoto svátku začínají v USA konkrétně v Nebrasce. Tamní krajina prý byla přibližně před 150 lety bez stromů, a tak se jeden z osadníků J. Sterling Morton rozhodnul pěstovat různé stromy, keře a květiny. Nebyl však zahradníkem nýbrž novinářem. Dokonce byl prvním vydavatel novin v tomto americkém státě. Jejich prostřednictví poučil spoluobčany o významu a důležitosti stromů pro život na zemi, a tím je motivoval k samotné výsadbě.

Vědci z americké Yalovy univerzity v roce 2015 odhadli, že na Zemi rostou přibližně tři bilióny stromů. To znamená, že na jednoho obyvatele naší modré planety, připadnou stovky z nich. A i když se odhady mohou mnohdy lišit, pravdou je, že stromy jsou pro život člověka nenahraditelné.

Jak už jsme se zmínili výše, stromy nám vytvářejí kyslík, čistí vzduch, ochlazují prostředí, snižují hluk, stabilizují půdu, poskytují nám plody a suroviny, léčí nás a samozřejmě zkrášlují prostředí. A tady je třeba si uvědomit, že stromy nám naš životní prostor zkrášlují hned dvakrát. Poprvé když rostou v přírodě a podruhé, když je používáme jako surovinu. O tom, že má dřevo získané ze stromů nespočet využití, není pochyb. O tom si ostatně můžete přečíst i v našich článcích Dub a dubový nábytek, Borovice a borovicový nábytek, Bukové dřevo a bukový nábytek, Bříza a březové dřevo, Smrkové dřevo a nábytek ze smrku.

A u nás v NÁBYTKU V KOSTCE si pak můžete vybrat z produktů, které jsou z těchto nádherných surovin vyrobené. Konkrétně u nás najdete nábytek z masivu dubového, bukového, borovicovéhobřízového i smrkového. A pokud se chcete podívat na nábytek do konkrétních pokojů, můžete vybírat ze sekce obývacídětské pokoje, ložnice, kuchyně a jídelnypracovny a předsíně. Také se můžete nechat inspirovat přímo u realizací našich klientů, kteří byli tak laskaví a poslali nám fotografie svých domovů zařízených našim nábytkem…