I stromy mají svůj den

Stromy důležitou a nenahraditelnou součástí našeho života. Vždyť asi nikdo z nás by si život bez stromů nedokázal představit. A i ten nejzatvrzelejší ne milovník přírody ví, že bez stromů by nebylo žití…

Stromy tu nejsou pouze pro to, aby nám, díky svým důstojným korunám poskytovaly skrýš a stín před vytrvalým teplem, ale mají bezesporu i jiná uplatnění. Stromy filtrují a vylepšují kvalitu ovzduší tím, že pohlcují ozon a poletavý prach, ale napomáhají i k likvidaci škodlivin v ovzduší. Také zvlhčují ovzduší, dokonce i uvolňují silice, a tím zlepšují kvalitu dýchaní. Nadto dorostlý strom vyprodukuje kyslík pro zhruba 10 lidí. Stromy také vyrovnávají teplotní extrémy. Dále pak pohlcují hluk, jelikož působí jako protihluková bariéra. Kořeny stromů navíc přispívají i k utužení terénu. Kořeny stromů zpevňují půdu a zabraňují kvapnému odtoku srážek a vzniku záplav. Stromy rovněž poskytují příbytky nespočtu živočichům. A nesmíme samozřejmě opomínat i účel estetický. Stromy jsou bezesporu nádherné a už po tisíciletí nám zdokonalují i zpříjemňují naše životní prostředí.

Není se tedy s podivem, že téměř na každém místě země oslavujeme strom jako dárce života, a že existuje dokonce i den stromů. A i když přesný den v rozdílných koutech světa poněkud různí, jedno je nepopiratelné, svůj den si stromy skutečně zaslouží. V České republice se tento den slaví 20. října. Jestliže však toto datum vychází na všední den, přesouvají se různé akce na víkend, který mu předchází anebo následuje. V tyto dny se třeba symbolicky vysazují stromy. Tato zvyklost přetrvává už od roku 1872.

Původ tohoto svátku začíná v USA konkrétně v Nebrasce. Tamní krajina byla prý asi před 150 lety bez stromů, a tak se rozhodnul jeden z osadníků J. Sterling Morton pěstovat odlišné stromy, keře a květiny. Nebyl však sadařem nýbrž novinářem. Dokonce byl i prvním vydavatel novin v tomto americkém státě. Jejich prostřednictvím objasnil spoluobčanům důležitost a smysl stromů pro život na zemi, a tím je motivoval k samotné výsadbě.

Badatelé z americké Yalovy univerzity v roce 2015 odhadli, že na Zemi rostou přibližně tři bilióny stromů. To znamená, že na jednoho obyvatele naší krásné modré planety, připadnou stovky z nich. A i když se tyto odhady mohou občas odlišovat, realitou je, že stromy jsou pro život člověka nenahraditelné.

Jak už jsme psali o něco výš, stromy nám produkují kyslík, očišťují vzduch, ochlazují prostředí, zmenšují hluk, upevňují půdu, dávají nám plody a suroviny, léčí nás a bezpochyby zkrášlují prostředí. A zde je nutno si pochopit, že stromy nám naše životní místo zkrášlují hned nadvakrát. Poprvé když rostou v přírodě a podruhé, když je používáme jako surovinu. O tom, že má dřevo získané ze stromů nespočet využití, snad nikdo nepochybuje. Konec konců si o tom můžete pročíst i v našich článcích Dub a dubový nábytek, Borovice a borovicový nábytek, Bukové dřevo a bukový nábytek, Bříza a březové dřevo, Smrkové dřevo a nábytek ze smrku.

A u nás v nábytku v kostce si můžete také vybírat z produktů, které jsou vytvořené z těchto nádherných surovin. Konkrétně u nás najdete nábytek z masivu dubového, bukového borovicového, břízového i smrkového. A jestliže se chcete podívat na nábytek do konkrétních pokojů, máte možnost volit ze sekcí obývací, dětské pokoje, ložnice, kuchyně a jídelny, pracovny a předsíně. Taktéž se můžete nechat inspirovat přímo u realizací našich klientů, kteří byli tak milí a poslali nám fotografie svých domovů vybavených našim nábytkem…