Smrkové dřevo a nábytek ze smrku

Smrk je naší nejrozšířenější dřevinou. Je stále zeleným jehličnatým stromem, který obvykle vyroste do mohutné výše. Většinou dosahuje výšky do 40 metrů a průměru do 1,2 metrů. Korunu má vztyčenou, zpravidla kuželovitého nebo válcovitě kuželovitého tvaru.

Smrkový masiv je hedvábně lesklý a krásně provoněný pryskyřicí. Smrkové dřevo je poměrně lehké rovnovláknité, s jemnou texturou. Smrk je i přes svou měkkost houževnatý i dostatečně pevný, pružný a stálý. Dobře snáší teplo i zimu. V suchu je smrkové dřevo velmi trvanlivé. Navíc má velmi příznivé vlastnosti k opracovávání, a díky tomu je smrk naším oblíbeným a hojně využívaným stromem.

matyaš-prirodni-masiv

Smrkového dřevo má opravdu mnohostranné využití. Používá se v truhlařině, tesařině, řezbářství i jako stavební materiál. Z menších kulatin se vyrábí důlní stojky a stěžně. Některé druhy výborně rezonují, a proto se také smrk využívá pro těla houslí, louten, kytar a ozvučné desky klavírů a dalších klávesových nástrojů. V minulosti bylo smrkové dřevo používáno v konstrukcích letadel a také k výrobě nábytku. Nábytkářský průmysl však dřevo ze smrku úspěšně používá dodnes a proto i našich stránkách najdete masivní smrkové postele a smrkové noční stolky.

I my vám proto přinášíme nábytek z tohoto nesporně kouzelného dřeva. A ať už si vyberete smrkové postele v přírodní či bílé barvě nebo snad dáte přednost smrkovému nočnímu stolku vězte, že vám nábytek ze smrkového masivu vydrží plnohodnotně sloužit dlouhá léta.