Bříza a březové dřevo

BŘÍZA - dřevo pro Váš zdravý domov

Bříza je listnatá, opadává dřevina, která je velmi nenáročná a odolná vůči nepříznivému klimatu. Bříza vyrůstá jako statný strom v nížinách a velmi často ji můžeme spatřit v našich lesích a kolem cest. Bříza roste i jako zakrslý stromek v chladném podnebí, vysoko v horách či na severu. Bříza je rychle rostoucím stromem, který může dorůst výšky až 25 metrů. Má vyšší oválnou korunu, která je jakoby převislá. Bříza má jemnou texturou drobného větvoví s typickou černobílou barvou kmene.

Dřevo břízy má jemné fládrování i texturu a stejnoměrně husté letokruhy. Březové dřevo je středně tvrdé, odolné a dobře se ohýbá. Má vysokou pevnost v ohybu a tlaku, střední tuhost a rázovou houževnatost. Póry břízy jsou málo patrné, dřeňové paprsky četné, ale méně výrazné. Velmi dobře schne a při sušení na vzduchu proschne i v kulatině, a to bez praskání po obvodu. Břízové dřevo vydává velmi příjemnou vůni, protože obsahuje éterické oleje.

old style

Bříza v minulosti, pro její dobré zpracovatelské vlastnosti našla uplatnění především v kolářství. Stejně tak byla a je dobrým palivem, téměř srovnatelným s dubem, ale hořícím i za mokra. Březové dřevo se dobře obrábí a dnes je hledanou surovinou v soustružení i v řezbářství. Své uplatnění najde i v interiérovém truhlářství a při výrobě nábytku.

I u nás najdete nábytek z březového masivu. Najdete u nás skříně z břízového masívu, vitríny z břízy, břízové komody, pevné dřevěné postele z břízového masívu. Možná dáte přednost celé řadě břízového nábytku jako např. kolekce Old Style nebo mezi klienty oblíbená kolekce Rodan.