Pátek třináctého

Zní pro Vás titulek tohoto článku hrůzostrašně, stejně jako nám? Určitě v nás pátek třináctého vyvolává rozporuplné pocity, neboť je v mnoha zemích považován za nešťastný den. Ti co věří na pověry, si mnohdy raději vezmou volno v zaměstnání a zůstávají doma, aby se v tento černý pátek co nejvíce ubránili smůle. Ale jak tato pověra vlastně vznikla? Co předcházelo tomu, že je právě pátek 13. považován za nešťastný den? Je to jen báje, anebo se pověst zakládá na pravdě? A proč se právě tohoto dne bojíme? Obava z tohoto dne má i svoje jméno a nazývá s friggatriskaidekafobie (pramení z řeckých slov paraskeví - pátek a dekatreís - třináct).

Historie černého pátku.

Traduje se poměrně hodně verzí, proč se lidé po dlouhá léta bojí právě pátku třináctého. Jedna z verzí říká, že prapůvod strachu z pátku můžeme hledat už v ráji. Údajně právě v pátek měla Eva podat Adamovi jablko ze zakázaného stromu a na velký pátek byl ukřižován i Ježíš Kristus. U stolu při poslední večeři páně sedělo 13 učedníku a hádejte, kdo byl tím třináctým. Ano, právě Jidáš, který Ježíše zradil. Třináctým písmem hebrejské abecedy je písmeno M, které se spojuje se slovem Mavet, což v překladu znamená smrt.

Číslo 13 bylo pokládáno za nešťastné už od pradávna, a dokonce ještě před Kristem. Třináctka je považována za jakýsi omyl, kdežto číslo 12 je historicky považováno za číslo kompletnosti. Máme totiž 12 měsíců v roce, 12 kmenů Izraele, 12 apoštolů a tak dále. V mnoha západních zemích se dokonce báli pověr tak, že vynechali ve vysokých budovách třinácté patro.

Zcela realistickou podstatu má tato pověra k datu - pátek 13. Října 1307, kdy právě v tento den začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním a zatýkáním Templářů, po kterém následovalo mučení a smrt mnoha z těchto rytířů a následný zánik Templářského řádu. Ve středověku se tradovalo věšet odsouzené právě v pátek, který byl považován za jakýsi tzv. „popravčí den”. Když si přidáme 13 schůdků na popraviště a zvyklost, že byl v mnohých zemích uzel popravčí smyčky 13 krát obmotán, je 13 opravdu děsivým číslem.

Jak nás toto datum poznamenalo?

Nemusíme být zrovna pověrčiví, a přes to máme k tomuto datu zvláštní a nepochopitelný respekt. Ať už uvědoměle nebo neúmyslně se snažíme veškerá podstatná rozhodnutí odložit na dny jiné. V některých zemích jsou děti narozené v pátek 13. kladeny na Bibli, aby byly od svého možného prokletí zbaveny. V některých končinách je přivolání lékaře k pacientovi právě v pátek 13. osudným znamením smrti. V tento pátek se zde ani nesezdávají páry. Cestou k pohromě je údajně i samotné stříhání vlasů či nehtů. Dle statistik britského autoklubu až polovina řidičů v pátek třináctého nevyjede ze svých garáží. Paradoxem ovšem je, že na některé lidi působí pátek třináctého právě obráceným způsobem. Sázkové kanceláře zaznamenávají právě v tento den zvýšený zájem o loterie a sázky.

Ať už to máte s pátkem 13. jakkoli, nebojte se prolistovat našimi stránkami, kde nabízíme kvalitní nábytek z masivu, jehož koupě, určitě smůlou nebude :-).

Přejeme příjemně strávený den.

Váš Nábytek v kostce.