Buk a bukový nábytek

Buk je silný opadavý listnatý strom. Má útlý kmen o průměru asi 1,2 metrů a vzrůstá do výšky až 45 metrů. Jeho koruna je mohutná v symetrickém vejčitém tvaru. Dožívá se věku až 400 let. U nás se řadí k nejznámějším a nejpěstovanějším listnatým dřevinám.

Bukové dřevo je poměrně pevné, relativně ohebné, těžké a středně pevné. Je stejnoměrné, s hebkými póry a nedlouhými, přímými vlákny. Dřeňové paprsky jsou rozšířené a na všech řezech nápadné. Má mírnou, pravidelnou texturu, tuhost a rázovou houževnatost. Dobře se čistí, opracovává a obrábí, ať už ručně či strojově. Lze jej proto znamenitě povrchově upravovat.

Bukové dřevo je velice jakostní a proto se používá v nábytkářství, v interiérové truhlařině a po přiměřeném ošetření i v exteriérech, kde se využívá i pro svou dobrou ohebnost. Taktéž je používán k výrobě železničních pražců, hraček či dřevěných doplňků do kuchyně i domácnosti. Své využití najde při výrobě sportovního náčiní nebo částí hudebních nástrojů. Vytváří se z něj podlahy, ale i ohýbané sudy. Má také hodně dobrou výhřevnost, a proto je vhodné i k topení.

I my v MASIVNÍCH POSTELÍCH vám nabízíme nábytek z bukového dřeva. Jedná se o kvalitní masiv, s vysoce profesionální úpravou. V naší široké nabídce si můžete vybrat jak nábytek z bukového tak i jiného masivu. Zdravotní nezávadnost a kvalitní vyhotovení je u nás samozřejmostí.

Jakékoliv vaše dotazy rádi zodpovíme :)