Jak odstranit vrzání u postele?

Spokojený a zdravý spánek je nezbytný pro náš odpočinek a regeneraci celého těla. Abychom však zajistili opravdu kvalitní spánek, musíme mít komfortní podmínky pro usínání, a vrzání postele při každém pohybu, určitě není jednou z nich. Co si budeme povídat, příčin i situací, kdy nám vrže postel, může být poměrně mnoho, a pravdou je, že nejčastější příčiny vrzání lze sledovat až v průběhu času, kdy se postel používá déle. Někdy se ovšem stává, že postel vrže ihned po sestavení a používání. Pojďme se tedy podívat na to, jak bojovat s nežádoucími zvuky naši milované postele, a jak ho můžeme odstranit.


Správná montáž a dostatečné utažení šroubů.


Bez ohledu na to, kdy k vrzání postele dojde, je jeden z prvních kroků, které je třeba podniknout, správné utažení šroubů. Pokud pozorujeme zvuky již od okamžiku zakoupení, mohlo se stát, že jsme udělali chybu již při samotné montáži. Pokud se však vrzání objeví během provozu, mohlo dojít ke skřípání postele v důsledku uvolnění šroubu či vrutů. Vrzání postele však ve většině případů není způsobeno samotnými upevňovacími doplňky, ale materiálem, z něhož jsou postele vyrobeny. Masivní dřevo je přírodní produkt, a přestože je řezáno, sušeno a zpracováváno, neustále pracuje. Nepříznivé podmínky prostředí, jako jsou: vysoká teplota či příliš nízká vlhkost vzduchu, způsobují smrštění dřeva a vytváření mezer ve spojích. Pokud je utažení nedostatečné, můžeme použít podložky. Spojovací prvky budou díky použití podložek stabilnější.


Správně upevněný rošt u postele


Nejběžnější příčinou vytrvalého vrzaní postele, může být rovněž nesprávně upevněný či pohybující se rošt u postele. U klasického dřevěného roštu, u kterého jsou jednotlivé části spojeny pouze textilní páskou, je třeba zabránit tomu, aby nedocházelo k pohybu roštu po rámu postele. V takovémto případě se nabízí možnost, rošt k posteli přivrtat, anebo můžeme použít pásku na koberce, kterou jednotlivé konce roštu oblepíme. K podložení roštu rovněž postačí pouze molitan či jiná textilie, kterou se rošt pouze vypodloží.


Kdo maže, ten jede


K častým příčinám vrzání u dřevěné postele bývá rovněž vůle ve spoji mezi čelem a bočnicí postele. Všechny čtyři rohové spoje je proto nutno povolit a promazat mezeru mezi čely a bočnicemi. K promazání lze použit například vosk, svíčku nebo také silikový olej ve spreji. Po promazání zase spoje pevně dotáhneme.


Nejen dřevěná postel však může probouzet svým skřípáním. Pokud se rozhodneme mít právě kovovou postel, abyste se vrzání vyhnuli, můžete být nemile překvapeni tím, že mohou vrzat kovové části postele a pružiny. Pokud jsou jednotlivé díly křivé, lze je opravit a rovněž namazat. K těmto účelům můžeme použít olej nebo mazivo. Můžeme použít jakékoli vazelínu, olej či mazivo typ WD-40. Pokud nemáme žádné z výše uvedených maziv, lze použít rovněž kuchyňský olej. Výhodou oleje na vaření je, že je bez zápachu a rovněž zároveň šetrnější k životnímu prostředí než maziva na bázi ropy. Samozřejmě se může, v průběhu času, vrzání vrátit, pak už však postačí léčbu opakovat, a je to.


Lepení jednotlivých části.

V závislosti na tom, z čeho je rám postele vyroben a co způsobilo vrzání postele, měli bychom vybrat některou z výše uvedených metod. Někdy musíte sáhnout po dvou z nich, protože jsme například špatně diagnostikovali příčinu vrzajících zvuků postele. Tyto metody by měly být dostatečné, ale pokud se tak nestane, můžeme jednotlivé prvky slepit. S touto technikou však musíme zvážit fakt, že již nebude možno v budoucnu, například při stěhovaní, s postelí manipulovat. Pokud v budoucnu budeme chtít postel přestěhovat anebo prodat nebude možné ji rozebrat.


Přejeme klidný spánek.


Váš Nábytek v kostce

 

Mohlo by Vás ještě zajímat:

Kvalitní postel – společnice na dlouhá léta.

Dopřejte své ložnici barvy!

Postele z masivu pro děti.

Proč právě lamelový rošt?

Jak správně pečovat o dřevěný nábytek.

Ložnice - místo odpočinku