Kvalitní postel – společnice na dlouhá léta

Postel je určitě důležitou součástí každodenního života. V posteli se ráno probouzíme a večer uléháme ke spánku. A tak tomu bylo už i od pradávna. A právě postel byla nezbytnou součástí života už i lidé v pravěku. Tehdy to byla jen místa na podlaze vystlaná suchou trávou, která měla za úkol izolovat chlad od země. Přesto však splňovala ta kritéria, k čemu byly tyto místa předurčeny. Postupem času se suchá tráva začala nahrazovat zvířecí kůží, která byla mnohem trvanlivější a nabízela i mnohem větší tepelnou izolaci.

S rozmachem prvních měst a říší, jako byla Mezopotámie a Egypt, nastal ve výrobě postelí velký zvrat. Již tehdejší řemeslníci znali většinu dnes používaných spojovacích prostředků, jako jsou sváry nebo čepy. Nábytek za těchto dob získal na komfortu a byl i mnohem pohodlnější. A tak tomu bylo i u postelí. Lehací plocha byla na rámové konstrukci, matrace byla plněná rostlinnými i živočišnými materiály a proti průvanu byla opatřena vysokými čely a později také závěsy s baldachýnem.

Je vidno, že si postel ve všech dobách získala místo nejpodstatnějšího a nejvíce používaného kusu nábytku. A tak tomu je i dnes!

Vybíráme tu pravou postel.

Jelikož každý člověk stráví až 1/3 života ležením, je třeba přikládat při výběru značnou pozornost na kvalitu postele. Jen tak dopřejete svému tělu potřebnou regeneraci a odpočinek, který si každý z nás zaslouží. Při výběru postele se zaměřte především na rám postele, který se nejčastěji vyrábí z masivu, lamina anebo kovu. Každé lůžko by mělo splňovat veškeré nároky na pevnost, podporu a pružnost.

Nejčastěji používaným a zároveň nejvíce vhodným materiálem pro výrobu opravdu kvalitní a odolné postele je dozajista masivní dřevo, které je navíc chráněno proti poškození, znečištění či vyblednutí lakem, mořením anebo voskem, který dodá dřevu sametový vzhled.

Jak velkou postel?

Jako ideální délka se povětšinou stanovuje vaše výška + 25 cm. Standartní délka postele je 200cm, ale existují i prodloužené délky 210 nebo 220 cm, které se vyrábí na míru.

Rozměry jednolůžkové postele by měly být alespoň 80x200 cm, ale i 90x200cm nebo 100x200 cm, které určitě poskytnou více pohodlí.

Rozměry dvoulůžkové postele či manželské postele by měly být minimálně 140x200160x200 anebo 180x200cm.Velice žádaným rozměrem je v poslední době i rozměr 200x200 cm. Výrobci jsou však schopni dodat postel jakékoliv délky i šířky.

Celkové vnější rozměry postele, včetně rámu, jsou vždy o 10-20 cm větší než ložná plocha. Za ideální výšku postele se považuje 45 až 55 cm centimetrů, ale měli bychom při výběru postele vyzkoušet, zda se nám dobře sedá anebo ulehá.

Starším lidem doporučujeme postel určenou speciálně pro seniory, která je o něco vyšší, aby se jim lépe vstávalo a zároveň se zaoblenými hrany, aby se nemohli při vstávání poranit. Důležité je také kolem postele zajistit dostatečný prostor na průchod.

Výběr dětské postele.

Při výběru postele pro děti, klademe důraz na to, aby byla postel bezpečná, funkční a ergonomická, která by navíc měla byt doplněna o bezpečnostní zábrany, které ochrání proti případným pádům z postele a ošetřena ekologickým lakem. Z hlediska bezpečnosti by postel měla mít i zaoblené hrany. Velmi důležitý je samozřejmě také výběr správné matrace a roštu.

Na relaxaci a regeneraci páteře a celého těla má vliv také dobře zvolený rošt a výběr jakostní matrace. Pokud je matrace velmi měkká anebo naopak tvrdá, je naše páteř nepřirozeně prohnutá a dlouhodobě se poškozuje, proto je důležité, aby si páteř při spánku ponechala správný tvar. Standardní výšky roštů jsou cca 8 cm a matrace do cca 22 cm.

Jak vybrat rošt?

Přední funkcí roštu je držet matraci, aby nepropadla rámem na zem. Vlastní však i celou řadu důležitých funkcí, které Vám zaručí dokonalý komfort. Nejvíce používanými rošty jsou rošty lamelové, které jsou sestaveny z lamel pohyblivě upevněných v konstrukci, s pružnými anebo tvrdými lamelami. Tyto rošty Vám zaručí perfektní odvětrávaní a navíc je lze nastavit přesně na míru uživateli.

Velkou oblibu si získávají také tzv. polohovací rošty, které se dají polohovat podle potřeby, takže můžete na posteli sedět anebo naopak mít nohy ve vyvýšené poloze. Tento typ roštů si však žádá dokonale pružnou matraci.

Jakou matraci?

Při výběru nové matrace je nejdůležitější vybrat správnou tuhost. Správou volbou tvrdosti ovlivňuje v nejvyšší míře váha člověka, takže lidé s větší váhou by si měli pořizovat matrace o vyšší tuhosti a naopak lidé s nižší váhou matrace měkčí.

Výběr tvrdosti matrace dále ovlivňuje způsob spánku. Lidé, kteří spí spíše na boku, by si měli pořizovat matraci měkčí a lidé, kteří raději spí na zádech či na břiše, by měli volit matraci tvrdší.

Vyplatí se investovat.

Vybrat správnou postel není jednoduchá záležitost, ale určitě to není věc, nad kterou je třeba lámat si hlavu. Ať už budete vybírat postel pro sebe anebo děti, je dobré investovat do postele z kvalitního materiálu, u které budete mít větší předpoklad, že vydrží opravdu dlouhou dobu.

Přejeme šťastný výběr.

Váš Nábytek v kostce.

 

Mohlo by vás ještě zajímat:

 

Dopřejte své ložnici barvy!

Kolik hodin jste dnes spali?

Postele z masivu pro děti.

Dětský nábytek z masívu pro kluky i holky

Ložnice - místo odpočinku

Jak vybrat postýlku pro miminko...