Proč právě lamelový rošt?

Na začátku můžete říci, že při výběru postele často nevěnujeme pozornost výběru roštu pod matrace, a to je docela vážná chyba! Správně zvolený rošt totiž optimalizuje pohodlí při spánku a prodlužuje životnost matrace, a to díky správné podpoře.

 

A přestože jsou lamely ve flexibilním lamelovém roštu tenčí a užší než v klasickém dřevěném rámu, je lamelový rošt pevnější, silnější a odolnější. Určitě se ptáte, jak může být silnější a odolnější, když je materiál tenčí? Odpovědí je již samotný název lamelový rošt. Pružnost lamel je získána lepením dříve ohýbaných střídavě (kolmo skrze kroužky) několika tenkých vrstev dřeva, které jsou umístěny ve speciálních pružných pouzdrech na rámu. Rošty s deskami vyrobenými z jednoho masivního kusu dřeva, jsou tuhé, a proto jsou náchylnější k prasklinám a ke zlomení. Takové lamely nemají žádné odpružení, a proto na matraci mohou příliš tlačit. Tlak na rám je bodový, což způsobuje, že příliš velká síla působí pouze na jednom místě a nejsou rozloženy po celé ploše matrace.

Nezapomeňte, že převážná většina moderních matrací je vyrobena z pěny přírodního nebo syntetického původu. Tyto komponenty matrace je nejvíce náchylné k opotřebení. To je jeden z důvodů, proč někteří výrobci matrací poskytují záruku (delší než 2 roky) jen za předpokladu, že je použit lamelový rošt.

Mezera mezi lamelami je velmi důležitá otázka. Nemůže být příliš malá (větrání matrace) a ani příliš velká (zaklínovaní matrace a malá podpora). Optimální rozsah je 2-3 cm. Jak jsme již dříve psali, správná vzdálenost mezi lamelami v rámu je zvláště důležitá u matrací taštičkových, kde příliš velký rozestup může způsobit, že se taštičky zaklíní mezi deskami, což může vést k poškození matrace.

Často se můžete setkat s případy klientů, kteří si zakoupili matraci se správnou tvrdostí odpovídající její tělesné hmotnosti, poté, co ji zkonzultovali v renomovaném obchodě, ale během používání se ukázalo, že matrace neposkytuje očekávanou podporu a je prostě příliš tvrdá nebo příliš měkká. Důvodem je nepozornost toho, jaký rošt byl použit pro testovanou matraci. Při kontrole matrace v obchodě je třeba věnovat zvláštní pozornost tomu, na jakém roštu je matrace umístěna. Bude se chovat odlišně na pevném rámu a rovněž odlišně na rámu lamelovém. Výběr vhodného roštu pod matraci se často přehlíží. Proto věnujte prosím pozornost při nákupu postele a matrace rovněž pozornost výběru vhodného rámu pro Vaši matraci.

Sečteno a podtrženo: lamelový rám (28 lamel) s páskou je navzdory své ceně nejvhodnější volbou. Cena lamelového roštu je přibližně 3krát větší než u pevného roštu. Nakonec však musíme dodat, že neznáme lidi z okruhu výrobců, prodejců nebo fyzioterapeutů, kteří by řekli, že rošt není důležitý. Ba právě naopak. Rošt je jeden ze dvou nejdůležitějších prvků postele.

Mějte krásný den.

Váš nábytek v kostce.