Jak si naplánovat výlet

Cestování si užívá mnoho lidí, ale jak si každý výlet naplánovat tak aby byl nezapomenutelný? V jakém pořadí zařizovat věci tak, aby vše na sebe navazovalo? Každý na to může jít jinak, ale pro ty co netuší kde začít, jsem sepsal pár tipů, které můžou být užitečné.

Začal bych jednoduchou otázkou. Proč cestujete? Podle toho, jak si odpovíte, můžete začít s hledáním destinace, která vám bude vyhovovat. Pokud si chcete odpočinout od práce a rušného města, pak bych zvolil pobyt v klidném prostředí. Jestli máte chuť objevovat krásy měst, ať už jejich architekturu nebo historické stavby, tak v této kategorii se také najdou hromady míst, které čekají na objevení.

V případě, že máte zvolenou destinaci, můžete začít plánovat, jak se tam dostanete. Stanovte si rozpočet. Jestliže letíte letadlem, tak určitě nekupte první letenku, kterou najdete. Doporučuji letenky hledat v anonymním režimu na Google Flights a pokud máte možnost se přizpůsobit tak můžete ušetřit nemalou částku. Jste-li studentem nebo učitelem a vlastníte ISIC/ITIC kartu pak rozhodně neváhejte využít slevy, které nabízí. Pokud jste se rozhodli cestovat například do Asie, tak je třeba zjistit informace týkající se víza a očkování.

cestování

Cesta je tedy naplánovaná, teď vás čeká hledání ubytování. Já osobně nejčastěji využívám aplikaci Airbnb nebo Booking.com, kde se cítím jako doma, jako ve svém obývacím pokoji. Na Airbnb najdete různé typy bydlení. Od samostatného pokoje po luxusní vily. Záleží na destinaci a hlavně na vás co si vyberete. Samozřejmě pokud si potrpíte na hotely, pak stránka Booking.com odvede skvělou práci. Při hledání ubytování nezapomeňte zkontrolovat i jiné stránky nebo oficiální stránky hotelu pro případné ušetření peněz.

Co se týče jídla, restaurace nebo stánky s tamějším jídlem jsou mými favority. Nebojte se nových věcí a nebudete litovat. Tradiční jídla jsou jedním ze způsobů jak se sblížit z odlišnou kulturou. Takže pokud chcete objevovat dobroty z různých koutů světa, neplaťte si jídlo na hotelu.

Vaše destinace také ovlivní to, co si máte sebou vzít. Samozřejmě počasí hraje velkou roli, ale důležitým prvkem jsou i kulturní vzory a tradice. Například v Itálii je důležité myslet na to, že v kostele musí kalhoty/sukně sahat pod kolena a ramena musí být zakrytá. A věřte mi, že kostely v Itálii stojí za návštěvu.

jídlo

Dalším bodem je plán na dobu pobytu. Pokud navštěvujete město tak doporučuji k přepravě používat hromadnou dopravu. Ve městě bych doporučoval plánovat jeden den na jednu oblast, ve které se nachází památky/věci, které chcete vidět. Jestliže je vámi zvolená destinace něčím proslulá, pak určitě neváhejte a prožijte co nejvíce zážitků.

No a co se týče dopravy, já při cestování volím vždy veřejnou dopravu. Vždy si kupuji několikadenní jízdenku, protože to vyjde levněji a můžu cestovat téměř neomezeně a když omylem nasednu na špatný autobus tak se nic neděje.

To jsou moje zvyky při plánování výletu. Ne vždy se jimi řídím v tomto pořadí, ale vždy mi pomůžou. Podle mě je dobré, aby si každý našel v plánování svůj systém ať je jakýkoliv, hlavně ať vyhovuje vám a je efektivní. Cestovní kancelář je samozřejmě taky možnost, ale myslím si, že pokud si něco naplánujete sami, tak taky o nic nepřijdete. Tak šťastnou cestu.