Budapešť poprvé

Pokud hledáte destinaci na krásný prodloužený víkend, tak Budapešť je ideálním místem. Toto klidné, bezpečné a poměrně levné město nabízí víc, než proslulou budovu parlamentu a Budínský hrad.

Začal bych tím, že tři až čtyři dny v Budapešti bohatě stačí, zvlášť když ji navštěvujete poprvé. Během té doby se stihnete podívat na známé turistické atrakce, navštívíte vyhlášené lázně, vyzkoušíte tradiční pokrmy a užijete si atmosféru města.

mesto

Co se týče dopravy po městě, metrem se dostanete úplně všude. Podzemní dráha v Budapešti byla prvním metrem na evropském kontinentu a její nejstarší linkou je linka M1, na které jsou krásné zastávky a tak doporučuji se s ní alespoň jednou svést. Pokud město navštěvujete poprvé, pak vám procházky městem umožní nasát lépe atmosféru.

K nejznámějším turistickým atrakcím patří maďarský parlament. Tato dechberoucí stavba, dokončená na začátku dvacátého století, má pro Maďary symbolický význam. Je vysoká 96 metrů, což symbolizuje příchod Maďarů na toto území v roce 896. Výška budovy je stejná jako výška Baziliky svatého Štěpána a to znamenalo, že církev a vláda jsou si rovny. Pokud jste v Budapešti tak prohlídka parlamentu je věc, kterou si nechcete nechat ujít. Kousek od parlamentu se nachází Bazilika svatého Štěpána, pojmenovaná na počest prvního uherského krále a světce Štěpána I. Je to nejvýznamnější duchovní stavba v Maďarsku a patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům města. Před bazilikou je Náměstí svatého Štěpána, na kterém jsou spousty restaurací, ve kterých se můžete schovat před slunečními paprsky.

parlament

Pokud se vydáte linkou metra M1, tak se nejen pokocháte krásnými stanicemi, ale i dorazíte k jednomu z hlavních náměstí města, Náměstí Hrdinů. Vybudování náměstí je spjato oslavami tisíciletí od obsazení tohoto území Maďary v roce 1896. Dominantou náměstí je Památník Tisíciletí, ve kterém se nachází čtrnáct soch významných osobností maďarské historie. Za náměstím hrdinů je malebný park, jež se pyšní hradem Vajdahunyad a klidnou, romantickou atmosférou. Pokud jste tedy navštívili památky kolem řeky, tak tady budete mít možnost si odpočinout. Dalším místem k odpočinku je ostrov uprostřed Dunaje, který je pojmenován po svaté Markétě, Markétin ostrov. Během své historie byl ostrov významným náboženským centrem, avšak během osmanské nadvlády byly tamější kláštery zničeny. Dnes se tam nacházejí termální lázně, parky a stadion.

namesti_hrdinu

Na opačném břehu řeky můžeme vidět dominantu budínské strany města a tou je Budínský hrad postaven již v 13. století. V současnosti je hrad považovaný za jedno z nejkrásnějších královských sídel na světě. Teď se v něm nachází Maďarské historické muzeum. Széchenyiho národní knihovna a Maďarská národní galerie. Kousek od hradu je přes tisíc let starý Matyášův kostel, který je ozdobou náměstí Svaté Trojice. V bezprostřední blízkosti kostela stojí stavba ze začátku 20. století s atypickým názvem Rybářská bašta. Doporučuji si jedno ráno přivstat a sledovat východ slunce nad budovou parlamentu. Už to, že si přivstanete a nikde nebudou lidé, dodá podívané kouzlo.

kostel_matyas1

Je nutno dodat, že výše zmíněné atrakce nejsou vším, co toto historické město nabízí. Budapešťské ruin puby (hospody v zruinovaných budovách) jsou obrovským kontrastem oproti historickému jádru v Budíně. A samozřejmostí je návštěva v termálech, kterými je proslulé celé Maďarsko. Jenom v Budapešti se jich nachází několik.

rybarska_basta

Atmosféra ve městě je poklidná, jelikož není přeplněné lidmi jako jiná evropská hlavní města. V porovnání s městy západní Evropy je Budapešť o poznání levnější a klidnější a to z ní činí perfektní destinaci pro každého.