Znojmo - perla jižní Moravy

Jižní Morava, místo nekonečných sadů vinic, políbená slunečním svitem a protkaná dlouhou historií a tradicemi, nám nabízí nespočet míst a památek ke zhlédnutí. A ať už to jsou malebná panoramata, impozantní zámky, či autentické zříceniny, nebo jen příjemné posezení u degustace vína s přáteli v místním vinařství, pokaždé se můžeme shodnout na tom, že na Jižní Moravě na nás vždycky čekají krásné zážitky a poklidná dovolená.

znojmo

Za naši další destinaci po našich toulkách v končinách Jižní Moravy jsme si tentokrát vybrali její, po statutárním městu Brnu, druhé největší město – Znojmo. To nás nejen nadchlo svou působivou historií, ale také okolím, způsobem, jakýmž je město položené a překrásným panoramatem.

Znojmo, nacházejíc se 65 km jihozápadně od druhého největšího českého města - Brna a 85 km severozápadně od hlavního města Rakouska - Vídně, je historickým centrem Jižní Moravy a do roku 1928 také statutárním městem Moravy, jehož osídlení započalo už v mladší době kamenné. Z dob dávno minulých se zachovalo spoustu významných památek, které dnes město zdobí a dodávají mu na jeho autentičnosti.

Ihned při vstupu do města budete překvapeni, na jak působivém místě je toto město položené. Výhled na město je přímo k nezaplacení. Znojemské domy a památky jsou vestavěné na kopci nad řekou Dyjí. Kolem dokola je město z části obehnané zbytky městského opevnění, jejichž stavba začala už v roce 1226.

znojmo-3

Zajímavým prvkem představuje i to, že městské domečky mají miniaturní vzhled a postavené jsou natěsno vedle sebe a symetricky asi tak, jak to jen prudký svah mohl dovolit. Výhodou výletu do tohoto města je, že všechny turistické destinace máte hned u nosu a dostání se k nim vám nezabere více než osm minut.

Znojmo má hned několik náměstí a každé z nich disponuje svou jedinečností a barevnými městskými domy. Po celé bloudění historickými uličkami se na vás z různých úhlů bude koukat Radniční věž, která dosahuje působivých 66,58 metrů. Doporučujeme také si zajistit degustaci v místním vinařství, kde o věhlasné pravé moravské víno pečují místní s láskou a jeho chuť bude určitě nezapomenutelným zážitkem. A pokud už budete mít vína dost, stačí navštívit Znojemský městský pivovar.

znojmo-4

Pokud se chcete na město podívat ještě zajímavěji, slouží k tomu městský vláček hned s několika zastávkami. S komentovanou jízdou vás zaveze na nejvýznamnější místa a uvidíte tak celé město úplně z jiného pohledu. Nesmí také chybět občasné zamávání malým dětem, když kolem nich s vláčkem projedete :-).

Navštívení a vzápětí prohlídka znojemského hradu nelze nevynechat z vašeho programu na obchůzky znojemských historických památek. Tento hrad po založení města sloužil nejen jako součást systému městského opevnění, ale také místo diplomatického jednání mezi panovníky českých a rakouských zemí. Na místě, kde stával Znojemský hrad je nyní vystavěn barokní zámek, jehož interiéry nyní využívá k výstavám Jihomoravské muzeum. Za vaši pozornost také stojí knížecí rotunda Panny Marie a sv. Kateřiny s impozantními malbami.

rotunda svate kateriny

Největší zážitek z toulek po Znojmě si jistě ale odnesete z jeho podzemí. Čeká na vás hned několik okruhů, a to třeba i okruhy adrenalinové s několika stupni obtížnosti. Pokud vás ale chuť po adrenalinu nijak neláká, Znojemské podzemí nabízí také klasickou komentovanou prohlídku, která určitě stojí za to. Historii Znojemského podzemí se čtyřmi patry a působivými 27 kilometry, které bylo dlouhá léta jen místním tajemstvím schované pod vrstvou prachu, jeho účely a využití, těžkou dřinu za jeho výstavbou a následný smutný osud tohoto místa, se dozvíte v hlubinách této úžasné památky a odnesete si tak nezapomenutelnou vzpomínku.

znojemské podzemí

Půvabné město Znojmo v končinách Jižní Moravy pro vás schovává ještě více památek, než můžete předpokládat. Doporučujeme tedy zajít na jejich oficiální stránky, a tak se o tomto unikátu dozvědět ještě více. Toto historické místo představuje nádherně strávený víkend, týden, či dva a určitě bude zdrojem spousty vašich zážitků.

Tak tedy příjemné cestování!

Nábytek v kostce

 

Mohlo by Vás ještě zajímat:

Londýn od severu k jihu

Na jeden den v Barceloně aneb architektura Gaudiho.

5 tipů na výlet v Čechách

Dovolená v obytňáku

Chorvatské ostrovy, ŠOLTA

SANTORINI – bájná THERA

Kuba, místo, kde můžete očekávat neočekáváné

Praha, nejkrásnější město v Evropě

Tip na podzimní výlet – hrad Hukvaldy

Korčula, ostrov, kde slunce svými paprsky nešetří

Dovolená v Chorvatsku – ostrov Pašman