Londýn od severu k jihu

Buckingham Palace, Tower Bridge, Big Ben nebo London Eye. Tyto turistické atrakce si představí většina lidí, když uslyší slovo Londýn. Spousty lidí však neví o místech, která jsou mnohdy krásnější než nejznámější turistické atrakce v centru města.

londyn  londyn-4

Čtvrť Hampstead

Hampstead je bezpochyby jednou z nejkrásnějších částí města. Nachází se severně od Londýna a nejsou tam žádné turistické atrakce ani významná místa. Je to pouze tichá část města, která uhranula lidi svou obyčejností. Co se týká transportu, jezdí zde černá linka metra (Hampstead), autobusy z centra města (na příklad číslo 46) a také vlaky (Hampstead Heath). Já osobně při cestování preferuji metro a tak jsem jím vyrazil. Stanice je při klidné hlavní ulici, která je plná hezkých kaváren a restaurací. Ačkoliv hlavní ulice čtvrti je krásná, skutečné kouzlo se skrývá v úzkých uličkách, rozlehlém parku, malých muzeích a skryté pergole. Park se jmenuje Hampstead Heath (v překladu Pláně Hampsteadu) a název opravdu sedí. Několik jezírek, ve kterých se v létě můžete schladit a mnoho cestiček které park protínají skrz na skrz. Mně počasí nepřálo, ale vám doporučuji projít se na Parliament Hill. Je to kopeček s nádherným výhledem na Londýn a ideální místo na piknik. Dříve zmíněná skrytá pergola je bezpochyby mým oblibeným místem w Hampstead. Nachází se kousek od parku a celé jméno areálu je The Hill Garden and Pergola. Stará pergola má své kouzlo během celého roku, od jara když je obklopená květinami, do zimy když jí počasí dodá melancholickou atmosféru. 

hampstead

St. Dunstan in the East

Zahrada v centru Londýna, o které ví málo i místní. Je schovaná mezi mrakodrapy v úzké uličce St. Dunstan’s Hill. Je až neuvěřitelné, že se kousek od Temže a Tower of London nachází devět set let stará ruina kostela a v ní klidná zahrada. Zub času se na kostele viditelně podepsal. Byl sice několikrát renovován, ale během druhé světové války a bombardování Londýna byl znovu poškozen. Britská vláda se po válce rozhodla otevřít ruiny pro veřejnost a vytvořit tak oázu klidu uprostřed města. Před návštěvou doporučuji si přečíst něco víc o historii, protože když se v zahradě posadíte na lavičku a uvědomíte si, čím si kostel během století prošel, tak si uvědomíte na jak kouzelném místě se nacházíte. Samozřejmě pokud vás historie nezajímá, tak si dopřejte chvilku klidu ve velkoměstě. 

Crystal Palace Park

Na jih od Londýna se nachází park z viktoriánského období, pojmenovaný po takzvané Crystal Palace Exhibition, která byla postavena pro Great Exhibition in Hyde Park. Po exhibici v Hyde parku se Crystal Palace přenesl na místo, kde je Crystal Palace Park. Bohužel palác během požáru shořel, ale základy, při kterých jsou schodiště se sochami, se dochovaly do dnes. Park se proslavil hlavně díky sochám dinosaurů v jejich životní velikosti. Je v něm také několik dětských hřišť a kaváren, takže si tady každý příjde na své.

londyn-4 

V Londýně je samozřejmě více klidných míst a parků, na příklad Morden Park, Regent’s Park, Kew Gardens nebo Kensington Gardens. Tyto tři místa však patří mezí mé oblíbené rád se tam budu vracet