Nejlepší dekorace domova

Nejlepší dekorace domova

Za nejlepší dekoraci domova většina lidí považuje rostliny a květiny. Vybrat samotnou rostlinu a místo pro ni je třeba pečlivě promyslet. Nezáleží pouze na tom, co se líbí vám, ale i na rostlině samotné a jejím okolí. Není totiž kytka jako kytka. A pokud jejich umístění rozvrhnete dobře, pak se vám rostliny odvděčí. Některé slouží jako čističky vzduchu. Některé pohlcují vlhkost. Tipy se budou hlavně týkat toho, v jaké místnosti mají a nemají květiny být a pak i několik druhů kytek, které se do jednotlivých místností hodí.

dekorace kvetiny

Každá rostlina má jiné nároky na intenzitu světla a vlhkost a každá místnost v domě nabízí jiné podmínky. Hlavním z těchto faktorů zůstává světlo. Intenzita světla závisí na poloze místnosti a také na ročním období.

Jako první místnost jsem vybral obývák. Má totiž téměř reprezentativní funkci a tak jeho vzhled hraje velkou roli. Určitě doporučuji rostliny s většími listy aby mohly případně zakrýt nevyužité místo v rozích pokoje. Jedním z příkladů je monstera pocházející z Jižní Ameriky. Je to nenáročná rostlina, kterou stačí zalévat jednou týdně a jednou za čas ji orosíte nebo otřete vlhkou houbičkou. Jelikož pochází z pralesů, přímé sluneční světlo a zima jí nesvědčí. Další typickou rostlinou je Fíkus pryžodárný. Je to ideální volba pro ty, kteří chtějí stálezelenou a nekvetoucí rostlinu. Preferuje vyšší teploty a jeho výška záleží od velikosti květináče. Nenáročnou rostlinou je také Tchýnin jazyk. I přes její jméno se těší velké oblibě kvůli své výdrži. Nejvíce jí svědčí rozptýlené světlo nebo polostín a mezi zaléváním je třeba nechat zeminu proschnout.

Do kuchyně patří hlavně bylinky. Většinu můžete pěstovat sami a používat je během celého roku. U bylinek je důležité, abyste vytvořili prostor k růstu. Bylinky, které zakoupíte v běžném supermarketu můžou vydržet až rok bez přesazení. K nejčastěji používaným bylinkám patří oregano, petrželka, pažitka, bazalka, tymián, šalvěj nebo máta. Většině bylinkám prospívá čerstvý vzduch a sluníčko a tak v létě je doporučuji dát ven.

kytky-dekorace

Další místností je ložnice. V tomto pokoji hraje roli prostor. Pokud tedy nemáte prostornou ložnici, nepoužívejte velké rostliny. Pokud chcete větší rostlinu, pak fíkusem nebo eukalyptem nic nezkazíte. Eukalyptus je známý díky své vůni, která je využívána i v aromaterapii. Sice není vhodný pro začátečníky, ale pokud se snažíte, tak se péči o něj rychle naučíte. Z menších rostlin je na parapet vhodný pepřinec.

eukalyptus

Když vybíráte rostliny do dětského pokoje, dejte pozor na intenzivní vůně a jedovaté rostliny. Doporučuji například mimosu, která je specifická svou reakcí na dotek. Po kontaktu stáhne listy k sobě. Zvídavým dětem se určitě bude líbit. Klasikou jsou také sukulenty všeho druhu, ať už je to aloe vera nebo nějaký druh kaktusu.

mimosa

Do koupelny vybírejte hlavně podle toho kolik světla je k dispozici. Určitě volte rostliny, které pohlcují vlhkost jako například kapradiny, břečťan nebo ledviník. Menší rostliny můžete položit na parapet, širší okraje vany nebo umyvadla.

Dávejte však pozor na to abyste květiny nepřelili a nevznikly tam plísně. Tvoří totiž spory, které jsou pro člověka škodlivé. Pokud si s výběrem nebudete vědět rady, pak vám květinářka poradí a vybere s vámi rostliny přesně podle vašich představ.