Dřevo - symbol života

Už v dávných dobách byl v mnoha kulturách strom považován za symbol života, radosti, síly a zdraví. Stromy mají také veliký vliv v náboženství a tradicích. Ale nejenom to. Dokonce se objevuji i v mnoha příbězích a legendách, kde také odehrávají svou důležitou roli. Například taková Severská mytologie a její strom života – Yggdrasil, což je nepopsatelně velký dub, jenž drží na svých větvích a kořenech devět světů. Úplně nahoře stojí bájná Valhalla, kde odcházejí válečníci po smrti. Yggdrasil se objevuje v mnoha filmech, najdete ho dokonce na přívěscích, tetováních a malbách, kde znázorňuje sílu a moc.

 

olivovnik-pag

Olivovník je dar bohyně Atény

Ve starověkém Řecku byl olivovník symbolem bohyně Atény. Označoval mír a civilizaci. Byl to dar bohyně Atény pro lid Atén, kdy si měli Atéňané údajně vybírat mezi ní a Poseidonem. Vybrali si nakonec právě Aténu, protože to jediné co jim bůh moře nabídl, byla slaná voda. A tak dostaly Atény své jméno.

Strom je v kulturách i dodnes, poukazuje na to vánoční stromeček na Svátky, a také to, že mladá větvička jmelí zavěšená nad dveřmi bude přinášet zdraví a radost celému domu.

 

lavička

 

Dřevo je No.1

I když dřevo ovládlo svět kultury a symboliky, mým názorem je, že hlavní důvod proč je dřevo považováno za životodárné, je jedná speciální vlastnost - flexibilita. Ze dřeva můžete udělat prakticky cokoliv, co nás jen napadne. Z „mrtvé“ větvičky co najdeme na zemi, můžeme udělat třeba figurku, příbor nebo kuchyňské pomůcky.

 

dřevěná socha

 

Cokoliv z něho vytvoříme, dáváte tomu nový život. Můžeme do toho vložit svoje emoce, minulost, vášeň - a vydrží to v nich po celé generace. Sochy, domy, nábytek – to vše tady zůstane a bude inspirací po celá desetiletí. Bohužel lidé zapomínají, co je chrání a drží při životě. Nedbale ničí všechno, co je spjato s přírodou. Doufejme, že to tak nepůjde dál, jinak nám nic pro nové životy nezbude.

Naši zelení kamarádi mají pro nás nepopsatelnou hodnotu, tak doufejme, že tady zůstanou i nadále.

Mohlo by Vás zajímat:

Dřevo jako materiál

Dřevěné dekorace do interiéru

Masivy, ze kterých vyrábíme nábytek

Buk a bukový nábytek

Borovice a borovicový nábytek

Dub a dubový nábytek