Dřevo jako materiál

Dřevo je všude kolem nás. Najdete ho jako nářadí, nábytek nebo v přírodě – jako strom. Pro některé to není nic výjimečného, ale pro jiné je to zábava, koníček nebo práce. Muže tady jít o ruční výrobky, stavění nábytku, dřevorubectví. At už vy sami jste něco vyrobili, či zahlédli vystavěné na regálech malinkých obchůdků, mohli jste si všimnout, že hlavním rysem všech takových výrobků byla originalita. Při práci s tímto materiálem vás omezuje jen vaše zručnost a fantazie.

 

stromy

 

Dřevo - nejstarší materiál na světě

Dřevo je jedním z prvních materiálu, které se vůbec začaly používat. Nejstarší dochovanou památkou je podlaha z 10 století př.n.l., znázorňující krále Šalamouna, jak sedí na trůně. Mnoho staveb se nedochovalo, protože životnost dřeva zpravidla nepřesahuje 150 let, pokud je o něj dobře postaráno. V opačném případě, pokud by došlo ke kontaktu s vlhkostí, ztrácí svou výdrž. Dřevo bylo používáno na stavby domků, plotů, nářadí, nábytků, mostů, kostelů, mlýnů a ve stavbě se používá i dnes. Má také mnoho druhů, které se liší barvou, tvrdostí a hořlavostí.

 

drevo vyrobky

 

 

Dřeva ke stavbě domu, chaty i chléva

Dřevo bylo vždy číslo jedna, pokud šlo o stavební materiály, a to hned z několika prostých důvodů. Je snadné v obsluze a dá se s ním manipulovat. Člověk může dřevo zkrátit, předělat, přibít hřebíkem. Dále je také všude kolem nás a není drahé. Myslím, že každý si již od malička hrál venku a vyrobil si něco sám. Nebo možná máte domeček na stromě? Dalším důvodem je krása. Dřevo je pro mnohé lidi užasne, krásné a příjemně voní. Navíc se z něho dá dělat uhlí, které lze použit v ohništi nebo na grill. Jednoznačně můžeme dřevo označit za velmi praktické, neboť ze stromu využijeme všechno. 

 

dřevo

 

Kořeny, kmeny, větve a taky listí – to se používalo hlavně na střechy. Jak jsem již řekl, nejedná se o vzácnou věc, stromy rostou všude, dokonce i v nebezpečných podmínkách, ale několik druhů je přece jen vzácných. Třeba nejdražší dřevo na světě. Tím je Africký Blackwood, a roste jen v Tanzanii a Mosambiku. Toto dřevo je používáno k výrobě hudebních nástrojů, a cena se pohybuje kolem 25 tisíc dolarů za kubík. Myslím si, že tenhle materiál tady s námi bude ještě dlouho, hlavně pro svou obnovitelnost.

Upřímně si myslím, že právě dřevo je jeden z divů světa naší matky přírody.

 

Mohlo by vás zajímat:

 

Buk a bukový nábytek

Dub a dubový nábytek

Bříza a březové dřevo

Nábytek ze smrkového masivu

Borovice a borovicový nábytek