Masivy, ze kterých vyrábíme nábytek

BOROVICE

Borovice patří mezi hospodářsky nejdůležitější jehličnaté dřeviny. Především poskytují kvalitní, měkké až středně tvrdé, snadno opracovatelné dřevo, využitelné ke stavebním účelům i na výrobu nábytku. Využívá se též pryskyřice, obsahující množství aromatických terpenických látek, a to v aromaterapii a kosmetice, stejně jako v léčivých mastech při revmatismu nebo artritidě.

Jehličí a kůra mají mnoho vitamínů a byly či stále jsou v různých oblastech světa využívány při výrobě potravin, stejně jako jedlá semena některých druhů, známá jako piniové či „cedrové“ oříšky. Velký význam mají borovice v zahradní architektuře jako okrasné stromy a keře, oblíbené jsou i jako vánoční stromky.

Borovice překvapí svou jedinečnou, velmi osobitou a propracovanou kresbou. Je to dřevo houževnaté a pružné. Působí autenticky a zároveň nevšedně. Výrazná kresba i struktura borového masivu podtrhuje unikátní vzhled nábytku. Díky vysokému obsahu pryskyřice, provoní nadlouho váš interiér. Nábytek z borovicového masivu navíc působí velmi útulně a příjemně na dotek.

 

BŘÍZA

Jsou to stromy či keře různého vzrůstu, od plazivých keřů v subarktické oblasti až po vysoké stromy mírného pásma. Kůra (borka) bývá v mládí hladká, u většiny druhů světlá až bělavá nebo bílá, u některých druhů i tmavá, hnědá až hnědočerná. Březové dřevo se využívá jako topivo, pro výrobu kuchyňských potřeb a košťat (na košťata se používá proutí). Také se s břízou setkáme u nábytku nebo dřevěných podlah. Březové dřevo dobře hoří. Při hoření nepraská a díky éterickým olejům voní. Dřevo je středně tvrdé a snadno se ohýbá. Březové dřevo musí být rychle zpracováno, jinak začne trouchnivět. Břízový masív je vhodný pro ty, kdo oceňuje přirozenou krásu a jednoduchost.

 

BUK

Jsou to opadavé stromy s jednoduchými střídavými listy a nenápadnými, jednopohlavnými květy opylovanými větrem. V České republice se vyskytuje buk lesní. Buky mají význam zejména jako zdroj kvalitního dřeva a jako okrasné dřeviny. Buky jsou významným zdrojem kvalitního dřeva. Buk lesní je pěstován v řadě různých kultivarů a jako okrasná a parková dřevina.

Jádra plodů buku lesního jsou v omezeném množství jedlé. V některých oblastech Evropy z nich byl získáván jedlý olej, používaný do salátů a jako náhražka másla. Pražená jádra také sloužila jako náhražka kávy. Nejčastěji se však buk používá na výrobu nábytku.

Bukový masiv byl již od nepaměti součásti našich domovů a stejně tak si jej můžeme dopřát i nyní.

 

DUB

Duby jsou stálezelené nebo opadavé, jednodomé, často dlouhověké dřeviny se střídavými jednoduchými listy a nenápadnými květy v jehnědách, které jsou opylovány větrem. Plody jsou žaludy dozrávající v prvním nebo až ve druhém roce. V Česku jsou nejběžnější dub letní a dub zimní.

Duby patří mezi nejdůležitější hospodářské dřeviny severní polokoule. Dubové dřevo je tvrdé, velmi trvanlivé a používalo se po staletí k výrobě trámů, podlah, nábytku i sudů. Z borky dubu korkového je získáván korek. Žaludy jsou v mnohých oblastech důležitou složkou potravy zvířat a případně i lidí. V bylinném léčení se využívá mladá kůra dubu letního, obsahující množství tříslovin. Mohutné staré duby jsou ozdobou a chloubou mnoha parků a zámeckých zahrad, mnoho jich je také chráněno jako památné stromy.

Dubový masiv patří mezi nejvíce používané dřevo, ze kterého se vyrábí podlahy a nábytek.

SMRK

Smrky jsou vždyzelené stromy obvykle dosahující mohutného vzrůstu, s korunou většinou kuželovitého nebo válcovitě kuželovitého tvaru. Kůra (borka) je tenká, drsná, šupinovitého vzhledu, dřevo obsahuje pryskyřičné kanálky. Měkké smrkové dřevo je nejpoužívanějším jehličnatým dřevem v průmyslu, má široké použití jako stavební materiál, pro výrobu nábytku a v minulosti bylo používáno v konstrukcích letadel. Dřevní hmota je též surovinou pro výrobu celulózy, zejména pro potřeby papírenského průmyslu. Smrk proto bývá masivně pěstován. Mladé smrky jsou též oblíbené jako vánoční stromečky, v Evropě především smrk ztepilý, v Americe smrk černý, sivý nebo pichlavý. Jehlice a pryskyřice obsahují vonné silice, kterých se používá k léčbě revmatu, bolestí kloubů a zad, poruch prokrvení či zánětu dásní a k aromaterapii při stresu a vyčerpání. Také jsou vhodné pro léčbu astmatu, kašle a bronchitidy.