Kam vyrazit do Chorvatska

Chorvatsko je země, kterou navštívil nebo navštíví snad každý. Přes letní období je to jedno z nejčastějších míst, které si Češi vybírají pro svůj strávený čas s rodinou nebo kamarády. Vlastně se ani není čemu divit, dopravit se zde můžete čímkoliv, takže rozhodnutí o tom, zda pojedete autem, vlakem, autobusem nebo třeba letadlem je zcela na vás. Najdou se i odvážlivci, kteří se rozhodnou vyrazit na kole. Ubytování a stravování zde taky není příliš drahé.

Chorvatsko má kromě pevniny i přes 1000 ostrovů z různými velikostmi, a my si dnes ukážeme 5 z nich, které stojí za to navštívit.

 

KORČULA

korcula

Ostrov Korčula je druhý nejlidnatější a šestý největší ostrov Jaderského moře. Je zde mírné klima s příznivými podmínkami třeba pro pěstování vinné révy nebo oliv. Korčula je poměrně nízká a její nejvyšší hora, nazývaná Klupca, měří pouhých 569 metrů. Výstup na nejvyšší bod této hory je jedním z tipů na výlet tady. Další místa, která stojí za zmínění a návštěvu jsou třeba městečko Korčula, které je jedním z nejcennějších městských památkových rezervací na chorvatském pobřeží, Vele Luka, Brna nebo Přižba. Nacházejí se zde také osady (Pumpat, Blato, …) a samozřejmě moře s krásnými plážemi.

 

PAŠMAN

pasman

Pašman je dobrým tipem pro ty, co nemají rádi hodně přeplněné pláže a hledají klidnější místo na strávení dne u moře. Většina turistů totiž zůstává na pevnině, přitom stačí jen 15–20timinutová cesta trajektem. Ostrov nabízí, kromě kamenitých pláží typické pro Chorvatsko, také několik pěkných písečných pláží, umístěných v letovisku Tkon. Můžete zde navštívit vesničku Dopropoljana, která je od Tkonu vzdálená pouhých 12 kilometrů.

 

PAG

plaz-pag

Ostrov Pag je výjimečný nejen pro své čisté moře, ale i pro gastronomii. Je to dobrá volba pro rodiny s dětma hlavně kvůli krásným písečným plážím, které se zde nacházejí. Můžete se zde dopravit pomocí trajektu nebo jednoduše přes dlouhé mosty, které na ostrov vedou. Největším sídlem je historické město Pag a turistické letovisko Novalja. Dalšími oblíbenými letovisky jsou Mandre či Potočnica. Pobřeží ostrova je rozčleněno na několik hlubokých zálivů. Na jihovýchodě ostrova leží krasová jezera Velo blato a Malo lato, které určitě stojí za vaši pozornost.

 

HVAR

HVAR-PEVNOST

Hvar nabízí zátoky s pěkným ubytováním. V prostředí zátok jsou pláže a jen pár domečků, kolem kterých se rozléhá krásná vegetace. Moře na tomhle ostrově je hezky průzračné, čisté a plné života. Starigrádská pláž, kterou zde můžeme najít, patří do světového dědictví UNESCO. Jedná se o krajinu, kterou založili řečtí kolonisté ve 4. století před naším letopočtem. Jednou ze zajímavostí o tomto ostrově je, že zde byl v roce 2020 oznámen objev zkamenělých dinosauřích stop.

 

ŠOLTA

 ostrov-solta-zatoka - kopie

Patří k jedním z méně známých ostrovů v Chorvatsku, přesto tady můžete vyrazit na buď jednodenní výlet nebo na delší pobyt. Je to skvělá a tichá oblast blízko ostrova Split a dostat se zde můžete lehce z pevniny nebo přes trajekt. Významnějšími místy na tomto ostrově jsou třeba Rogač, Nečujam, Stomorska nebo Maslinica, kde se nacházejí luxusní rezorty. Můžete tu namířit na nějakou z pláží nebo do malých zátok.

Na závěr už stačí popřát jen šťastnou cestu a hurá k moři!

 

Mohlo by Vás ještě zajímat:

Chorvatské ostrovy, MALI DRVENIK.

Chorvatské ostrovy, PAG.

Chorvatské ostrovy, HVAR.

Chorvatské ostrovy, Mljet

Dovolená v Chorvatsku, KORČULA

Chorvatské ostrovy, ŠOLTA