Velikonoce: Kreativní malování vajíček s dětmi

Blíží se Velikonoce a s nimi přichází tradice zdobení vajíček, která oslavuje obnovu a radost. Jednou z nejzábavnějších činností spojených s tímto svátkem je bezesporu malování vajíček. Malování vajíček má dlouhou historii, která sahá až do starověkých časů. První zmínky o zdobených vajíčkách pocházejí z období před více než 5000 lety, kdy starověcí lidé v Persii a Mezopotámii malovali vajíčka jako součást svátků obnovy a plodnosti.

Malování vajíček je rovněž i skvělý způsob, jak strávit čas s rodinou či přáteli a trávit tak společný čas u jednoho stolu. Pokud jste noví v tomto uměleckém řemesle, nebojte se – máme pro vás několik jednoduchých technik, které můžete vyzkoušet, ať už jste dospělí nebo děti!

Tradiční malba vajíček

Tradiční malba vajíček je základní, ale stále populární technika. Pro tuto techniku potřebujete pouze akrylové nebo temperové barvy, štětec a, samozřejmě, čistá vajíčka. Nechte děti svobodně vyjádřit svou kreativitu – můžete malovat vzory, květiny, zvířátka nebo třeba abstraktní tvary. Děti si mohou vymýšlet své vlastní příběhy a vyprávět je pomocí malby na vajíčka. 

 

barvení vajíček

 

Pokud chcete dosáhnout přírodních barev na vajíčka, stačí použít různé rostliny, byliny nebo další přírodní materiály, které obsahují pigmenty. Stačí v kuchyni vařit vajíčka spolu s přírodními materiály a sledovat, jak se barvy začnou přenášet na skořápku. Například cibule dá vajíčkům krásný hnědý odstín, kurkuma přidá zlatavou barvu a špenát vytvoří jemný zelený tón. Výsledkem budou krásná a jedinečná vajíčka s přírodními barvami, která oslavují krásu přírody.

 

přírodni barvení vajíček

 

Kromě cibule, kurkumy a špenátu existuje mnoho dalších přírodních materiálů, které můžete použít k barvení vajíček. Některé z nich zahrnují:

Řepa: Poskytuje intenzivní červenou až fialovou barvu.

Červené zelí: Stejně jako řepa, červené zelí dává vajíčkům odstín od červené po fialovou, v závislosti na délce vaření. 

Káva: Poskytuje vajíčkům tmavě hnědou až kaštanovou barvu.

 Petržel: Listy petržele mohou dát vajíčkům zelený odstín. 

Cibulové slupky: Různé druhy cibulových slupek mohou vytvářet různé odstíny od žluté po oranžovou až po hnědou.

 Kůra granátového jablka: Poskytuje jemně růžovou až červenou barvu. 

Hibiscus: Tato květina poskytuje intenzivní červenou barvu. 

Květy měsíčku: Poskytují jemné žluté až oranžové odstíny.

                                                                                     Voskovaná batika                                                                                 

Batikováni, je fascinující technika používaná při zdobení vajíček i jiných povrchů. Tato tradiční metoda je založena na použití vosku k vytvoření ochranného pláště na povrchu vajíčka, což umožňuje aplikaci barev a vytvoření vzorů.

 

malování vajíček voskovaní

 

Postup batikování:

 

Příprava vajíček: Začneme čistými vajíčky. Je důležité, aby byly suché a čisté, aby vosk a barvy dobře přilnuly k jejich povrchu. 

Nanášení vosku: Vosk se nanáší na vajíčko pomocí speciálního voskového pera, svíčky nebo i obyčejného bílého vosku. Umělec používá vosk k vytvoření vzorů a designů, které chce ochránit před následným zbarvením. 

Aplikace barev: Poté, co je vosk aplikován a zaschne, následuje aplikace barev. Vajíčko se ponoří do barvící lázně nebo se barvy se nanesou  štětcem. Vosk zabraňuje proniknutí barev na místa, kde byl nanesen, takže tyto části zůstávají v původní barvě. 

Odstranění vosku: Po zafixování barev se vosk odstraní. To se obvykle provádí ohříváním vajíčka nad plamenem svíčky a utíráním vosku papírovým ubrouskem. Zůstane za ním jemný, lesklý povrch a odhalí se barvené vzory. 

Dokončení: Poté, co je vosk odstraněn, může být vajíčko omyto a vyleštěno, aby se odstranily zbytky vosku a zvýraznily barvy. 

Voskovaná batika přináší do uměleckého procesu zajímavý prvek kontroly a překvapení, protože umělec nikdy zcela neví, jaké vzory budou na konci výsledného díla. Tato technika je tedy nejenom krásná, ale také plná překvapení a zábavy pro ty, kteří se do ní pustí.

  Kraslice šablonou

Pokud se vám nelíbí myšlenka volné malby, můžete použít šablony. Stačí vytisknout šablonu, která se vám líbí, a připevnit ji na vajíčko. Poté opatrně nanesete barvu pomocí štětce nebo malířského stírátka. Po usušení barvy odstraňte šablonu a podívejte se na úžasné detaily, které jste vytvořili.

Přírodní dekorace

Tato technika využívá přírodní materiály, jako jsou květiny, listy nebo traviny, k vytvoření zajímavých vzorů na vajíčcích. Jednoduše přilepte tyto materiály na vajíčko pomocí lepidla a nechte je zaschnout. Poté opatrně odeberte přírodní materiály a zůstanou vám krásné stopy přírody na vašich vajíčkách.

 

kraslice-zdobení

 

Technika Decoupage

Decoupage je technika, při které se na povrch předmětu lepí tenké vrstvy papíru nebo látky. Pro tento proces potřebujete speciální lepidlo a vaše oblíbené vzory papíru nebo látky. Jednoduše vystřihněte vzor, nalepte ho na vajíčko a potřete další vrstvou lepidla. Po vyschnutí se vám vajíčko bude zdát jako malované.

 

vajička decoupage

 

Pamatujte, že cílem není dosáhnout dokonalosti, ale spíše si užít čas strávený s rodinou a přáteli. Ať už se rozhodnete vyzkoušet tradiční malbu nebo experimentovat s novými technikami, bude to určitě zábava pro celou rodinu. Takže si připravte barvy, štětce a samozřejmě vajíčka a pusťte se do práce. Vaše Velikonoční vajíčka budou jistě krásná a jedinečná!

 

 

Mohlo by Vás ještě zajímat:

Velikonoce v kostce

Beránek, pomlázka, vajíčka, i to jsou Velikonoce

Masopust a masopustní karneval.

Jarní úklid

Symboly a tradice Velikonoc