Židle: Elegance na čtyřech nohách

 

Židle je nástroj, který patří snad k našemu každodennímu životu. Víte však kdo a kdy je vynalezl, jak se prvotní židle vyráběly, a jaké možnosti máme v dnešní době? To a mnohem více si dnes povíme.

V pravěku používali lidé kameny nebo balvany jako jedno z prvních sezení. Tyto kamenné bloky byly nejpřirozenějšími "židlemi" té doby. A i když se slovo „židle“ do českých slovníků přidalo až v roce 1484, první dochované záznamy můžeme zaznamenat již ve starověkém Egyptě. Tento pro nás velmi běžný kus nábytku byl kdysi brán jako jakýsi posvátný nástroj, který mohl používat jen faraon při důležitých událostech. Od této doby však uplynula nějaká ta léta, a s tím se změnil i pohled na tak kdysi ne zrovna běžný nábytek.

Jak vybrat správnou židli pro každou příležitost

V minulosti se jako židle brala jakákoliv věc, na kterou se člověk mohl posadit. Židle se vyráběly nejčastěji ze dřeva, podobně jako je tomu dnes. Ovšem na rozdíl od dávných dob minulých dnes již existují spoustu druhů židlí, určené jsou určeny pro různé účely. Správnou židli tedy můžeme najít na každou příležitost. Ať už do kuchyně či jídelny, tak do pracovny nebo dětského pokoje. Při koupi židle však berte v potaz fakt, jak dlouho na ni chcete sedět.  Židli bychom tedy měli přizpůsobit času, který na ní strávíte.

 

dubový nabytek regata

 

Do jídelny si můžete pořídit téměř jakoukoliv jídelní židli, která Vám padne do oka, a která Vám bude dělat v interiéru radost.  At už to budou dřevěné jídelní židle, kde chcete vyzdvihnout rustikální design, či elegantní židle s potahovou látkou, vždy berte v potaz kvalitní materiály, z jakých je židle vyrobena.

Když však volíme židli třeba do kanceláře, měli bychom vzít v potaz fakt, že na ní určitě budeme sedět delší dobu. Koupi takové židle však podřizujme délce času, po který ji budeme používat. Na kratší dobu by stačila pouze nějaká jednoduchá židle za nižší cenu. Jestli však v kanceláři trávíte spoustu času, měli byste židli hledat v kvalitnějších kategoriích. Do dětského pokoje se pak nejlépe hodí židle s pohodlnou zádovou opěrkou a s područkami, tak, aby se dítěti sedělo co nejpohodlněji, ale aby zároveň sedělo správně.

 

pracovna porto

Barvy, trendy a elegance: Design židlí ve světě nábytku

Dalším důležitým faktem při výběru vhodné židle je určitě design a barva. Jestli jste fanoušci tmavého interiéru, a chtěli byste vaši domácnost něčím oživit, určitě zvolte židle s barevným potahem. K černé se hodí snad všechny barvy, takže žádnou určitě nic nezkazíte. Ale chcete-li se držet nejnovějších trendů, doporučujeme vybrat jakýkoliv odstín zelené. Zelená bude zaručeně vypadat velmi elegantně a společně s černým interiérem bude vytvářet luxusní dojem už na první pohled. Do interiéru laděného do světlých barev budou ideální i světlé odstíny židlí, s potahem, který Vám bude zároveň ladit i k Vašemu stylu místnosti. Dobře vypadající krémové barvy, béžová, šedá anebo starorůžová.

 

realizace-provence-6

 

Na první pohled se zdá, že je židle jen obyčejnou věcí, kterou vlastní snad každý člověk na planetě. Když se však více ponoříme do její minulosti, zjistíme, že se musela vyvíjet stejně jako jakýkoliv jiný produkt. Můžeme si pro to na závěr říct pár faktů. Víte, kdo vymyslel židli na kolečkách? Nebyl to nikdo jiný než Charles Darwin, který se se snažil usnadnit si práci, a proto si na svou židli dal kolečka, aby se mohl pohybovat. Když se přesuneme trochu více do minulosti, zjistíme, že židle s opěrkami patřily jen králům a urozenému lidu, mezitím co prostí poddané používali pouze dřevěné lavice. Nebo se také můžeme dozvědět, že první židle z plastu se vyrobila roku 1959 a nazývala se Panton.

 

Mohlo by Vás ještě zajímat:

Židle a historie sedacího nábytku

Rustikální styl bydlení, aneb kouzlo venkova v našich interiérech.

Televizní stolek je středem pozornosti každého interiéru

Bílý nábytek s vůní levandule z Provence.

Pohodlné křeslo pro dlouhé zimní večery

Prádelník - zapomeňte na chaos a nepořádek

Bydlení ve středomořském stylu