Bílý nábytek s vůní levandule z Provence.

Země rozprostírající na jihovýchodní části Francie zvaná Provence, je poměrně často navštěvována nejen všemi nenapravitelnými snílky. Tajemství svých tisíciletých dějin odkrývá tato země postupně každému návštěvníkovi, jemuž vůně levandulového kvítí jednou provždy vyryla znamení do srdce. I samotný název této země je spjat s její bohatou historií. Pojmenování Provence pramení ze slova „provincie“, neboť tato část země byla jako jedna z prvních obsazená Římany.

Jak již sám nadpis napovídá, symbolikou této malebné končiny je všudypřítomná vůně i barva bylinky, kterou známe pod jménem levandule. Charakteristické jsou také zdejší originální kamenné stavby a nenapodobitelně romantická okolní krajina. A že právě tato část Francie jich má nespočet, není třeba připomínat. Provence byla inspirací i pro světoznámé malíře, jako je Pierre Auguste Renoir či Vincent van Gogh, kteří dokázali kouzlo tohoto kraje díky přesným tahům štětce přenést na plátno. Pablo Picasso zde prožil svůj život, přesněji na zámku Vauvenargues. Zahrada zámku je dokonce podle malířova přání i místem jeho posledního odpočinku.

Bydlení ve stylu Provence.

Obvyklou podobu, jenž je typická pro tento sloh se započala tvořit přibližně kolem roku 1800. V malebné přírodě francouzského venkova se tehdy začal rozšiřovat úplně jiný styl bydlení, než ten který v těchto dobách, prezentovala Paříž. Paříž totiž onehda udávala styl. Ať už se jednalo o kulturní, politický i estetický směr. Tento nový styl bydlení, jenž vznikl na slunném francouzském venkově, mnohem více korespondoval s každodenním žitím ve venkovském prostředí. Svou inspiraci čerpal většinou v okolní přírodě a díky tradičnímu masivnímu nábytku a stylovým venkovským interiérům, šel ruku v ruce s poklidnou atmosférou tohoto okolí.

Nábytek ve stylu Provence.

Nábytek typický pro okolní prostředí Provence respektuje přirozené odstíny dřeva. Velmi oblíbený je i nábytek v barvě slonovinové kosti, smetanové, šedé či bílý nábytek s lehkým či více zřetelným patinovým efektem. V interiérech můžeme vidět převážně masivní nábytek rustikálního stylu. Oblíbené jsou velké skříně, postele, stoly a židle, lavice, komody, truhly, vitriny, knihovny a kredence. Tento nábytek ve venkovském stylu prezentuje dokonalou kombinaci vkusu a vesnických tradic.

Obydlí zařízené ve stylu francouzského venkova má velmi blízko k něžné romanci, a je vyhledávány rovněž všemi milovníky vintage stylu. Každý kus nábytku a každá dekorace v místnosti ve stylu Provence, jsou ve stejném tónu a dokonale harmonují tak, jako by spolu žili od nepaměti. Masivní dřevo se vyskytuje i na obložení podlahy, na obložení stěn, stropů či trámoví.

Pro provensálský styl bydlení jsou příznačnými dekoracemi tapiserie, dečky, přehozy, koberečky, závěsy, ubrusy a různé doplňky s pastelovými barvami květin, proužků, puntíků, srdíček či ložní prádlo s krajkou. Materiály, z kterých jsou zhotoveny textilie do interiéru Provence, jsou povětšinou lněné či bavlněné s jemným vzorkem, anebo jen jednobarevné v barevných odstínech bílé, smetanové, krémové, hořčičné, žluté, zelené, nebesky modré a šedé, s dojmem jako by byly tyto látky vyběleny sluncem. A nepochybně nesmí chybět i barva levandule, která je právě s tímto místem úzce spjata.

V každém interiéru by dozajista neměly chybět ani všudypřítomné voňavé bylinky či čerstvě natrhané luční květy, aby celý interiér rozvoněly a dodaly punc dokonalosti.

Jestli je právě tento styl bydlení Vaše srdcová záležitost, splňte si sen o bydlení v Provence ještě dnes, ať Váš život není jen čekání na to, kdy se sny změní ve skutečnost.