Jak správně pečovat o dřevěný nábytek.

Nábytek z masivního dřeva je nádherná a velmi nadčasová součást každého útulného domova. Je vhodný do interiéru ložnice, dětského pokojeobývacího pokoje i předsíně. Nábytek ze dřeva působí velmi přirozeně, je sám sebou, nemusí si na nic hrát a jeho dřevěné aroma vždycky rozpoznáte. Vždyť přece není nic krásnějšího, než přírodní vůně dřeva, která nás dokáže vždy přívětivě naladit. Ať už si však do svých domovu pořídíme borovicový nábytek, smrkový nábytek, dubový nábytekbřízový nábytek či bukový nábytek, měli bychom v prvé řadě vědět, jak se o tyto nádherné exempláře správně starat, aby nám jejich krása dělala společnost poměrně dlouhou řádku let. Masivní nábytek totiž také vyžaduje čas od času zkrášlovací kůru.

Před tím, než vznikne každý jednotlivý kus masivního nábytku, musí dřevo projít přísným zpracováním, které obsahuje proces sušení a odpařování, aby se obsah vody ve dřevě zmenšil na 6-8 %. Proto je třeba vědět, že i takto upravené dřevo bude stále vnímavé na jakoukoliv změnu vlhkosti a citlivé na teplotní rozdíly. Dřevo je totiž porézní materiál, tudíž pokud ho umístíme do místnosti, kde je vlhké prostředí, může nasávat vlhkost a rozšiřovat se. Naopak v místnosti s nízkou vlhkostí vzduchu může mít tendenci vysychat a zmenšovat se. Optimální teplota vzduchu je od 12-22 a vlhkost vzduchu 30-40%. Z těchto údajů vyplývá, že by masivní nábytek neměl být instalován do prostor v blízkosti topení, krbu, klimatizace či zvlhčovačů vzduchu. Zároveň je třeba tento nábytek chránit před přímým slunečním světlem, které ho může poškodit vyblednutím či ztrátou lesku.

Masivní dřevěný nábytek je povětšinou ošetřen lakem či mořidlem, barvou, voskem anebo olejem. Každé ošetření má své klady i zápor, a každé samozřejmě vyžaduje i konkrétní péči.

Lakovaný, mořený nábytek či nábytek ošetřen barvou je téměř bezúdržbový. Postačí jej běžně omývat vlhkým hadříkem či přípravkem, který je určený speciálně na tyto lakované povrchy. Přípravky na lakovaný nábytek nalezneme většinou ve formě různých emulzí na nábytek, ve formě rozprašovačů či past. Na tyto povrchy můžeme poradit přípravek NANOTEC, který díky speciálnímu novanovosku prodlužuje přirozenou barvu dřeva a dodává nábytku potřebný lesk. Navíc dokonale odstraňuje prach, šmouhy či jiná znečištění. Lakovaný nábytek má však také svojí nevýhodu, která spočívá při případném větším povrchovém poškození, u kterého nestačí opravit jen konkrétní místo, je třeba přistoupit ke kompletní renovaci tohoto povrchu.

Voskovaný nábytek se může pochlubit celou sérií výhod, kterou oceníte už při samotném úklidu prachu, ke kterému stačí pouze mýdlová voda a hadřík. Abychom však zamezili pronikání prachu do struktury dřeva, je třeba používat měkké hadříky. Mějte také na paměti, že nábytek ošetřený voskem, nesnese příliš horké předměty a delší působení vody či vlhkých předmětů. Pro obnovení a péči povrchových ploch je třeba čas od času ošetřit nábytek vosky k tomuto účelu stanovenými. Tento úkon zvládneme sami, v bezpečí domova. A bude nám stačit jen vosk na nábytek a bavlněný hadřík. Na suchý a čistý hadřík aplikujte malé množství vosku a lezce rozetřete po povrchu. Po zaschnutí stačí jen nábytek přeleštit čistým bavlněným či flanelovým hadříkem. Pro takovéto účely doporučujeme přírodní vosky z kolekce MEXICANA, SWEET HOME či RODAN.

 

Nábytek ošetřený olejem stačí také omýt jen slabou mýdlovou vodou. I zde používejte měkké hadříky a vyhýbejte se působením čistících past či kaší, které by mohly poškrábat či poničit původní plochu nábytku. Drobné nedostatky vzniklé používáním si u olejovaného nábytku můžeme opravit sami. Postačí každé dva až tři měsíce ošetření pomocí lehkého nátěru speciálního oleje s pomoci čistého hadříku. Nejprve naneste olej na masivní nábytek, dejte oleji čas, aby stačil do nábytku vpít, a pak přebytečný olej jemným hadříkem setřete. Díky tomuto úkonu docílíte dokonalé konzervace nábytku. Pravidelným ošetřováním zůstává nábytek ošetřeny oleji přirozeně krásný, skvrny ani škrábance nejsou znatelné a dřevo se stává tvrdším, díky pronikání oleje do hlubších vrstev dřeva. Na nábytek ošetřený olejem můžeme doporučit olej německé značky LIVROS, kterým je ošetřen nábytek z kolekce ATLANTA, FARO, ORLANDO, PORTO.

Tak Ať Vám krása Vašeho dřevěného nábytku dělá ještě dlouho radost.

Mějte krásný den.

Váš Nábytek v kostce.