Máte už hotové daňové přiznání?

Termín pro podání daňového přiznání za rok 2016 se nezastavitelně přibližuje a jistě se najde řada z nás, kdo tak dosud neučinili. Tato činnost je častokrát odkládána na okraj všech závazků, a řešíme ji až v situaci, kdy už opravdu „hoří“. Pro hodně lidí je růžový papír jakýmsi strašákem a v takovémto případě pomůžou docela jistě účetní firmy, které vyplní údaje za nás, a my jen dokument podepíšeme. O radu se také můžeme obrátit na daňového poradce, a jestliže si troufáme na vyplnění sami, můžeme použít různé daňové aplikace, při kterých by zpracování daňového přiznání měl zvládnout i laik. A pokud se řadíte mezi ty, kdo své daňové přiznání ještě nepodali, pojďte si společně projít užitečné rady a tipy na co rozhodně nezapomenout.

Letos se daňové přiznání podává do 3. dubna. Pokud ale přiznání vyplňuje daňový poradce, nebo účetní závěrka je ověřena auditorem, tak se termín posouvá až na 3. července. V takovémto případě musí být na finanční úřad doručená plná moc podepsaná poradcem, a to také do 3. dubna. Můžeme také požádat přímo finanční úřad o prodloužení lhůty, ale zde se přihlíží k argumentům a žádosti nemusí být vždy vyhověno, není na to zákonný nárok.

Povinnost podat daňové přiznání mají všichni, kteří alespoň část roku podnikali a jejich příjem je vyšší než 15 000 Kč. Naopak si může oddechnout ten, kdo má jen příležitostné příjmy do 30 000Kč. Za zaměstnance klasicky provádí vyúčtování daně zaměstnavatel, ale v některých případech si zaměstnanec musí daňové přiznání podávat sám. Jde například o situaci, kdy je daná osoba zaměstnaná a současně má také vedlejší pracovní poměr. Pro tyto účely je legislativní novinkou zjednodušený daňový formulář dvoustránkový. Kdo má také i jiné příjmy například z pronájmu, podnikání nebo kapitálového majetku musí využít klasicky čtyřstránkový formulář, který je známý již z minulých let.

A na co určitě ve svém daňovém přiznání nezapomeňte? Rozhodně využijte všechny odečitatelné položky, na které máte nárok. Jedná se o dary, úroky z úvěru na bydlení (k řešení vlastní bytové situace), zaplacené příspěvky na penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření, zaplacené příspěvky na životní pojištění, členské příspěvky odborové organizaci, úhrada za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání. Všechny tyto položky lze ale odečíst jen na základě přiložených potvrzení. Mezi zajímavé novinky patří daňová sleva na EET, která může být maximálně vy výši 5 000 Kč a uplatnit si ji může každý podnikatel, který v roce 2016 poprvé zaevidoval tržbu podle zákona o evidenci tržeb.

Rozhodně využijte zbývající dny k vyplnění vlastního daňového přiznání v pohodlí své pracovny, či kanceláře, kde byste se měli cítit příjemně a především zdravě. Nábytek v Kostce Vám pro tyto účely nabízí komody z masivního dřeva nebo skříněvitrínyregály či psací stoly z kvalitního masívu. Kupříkladu břízová řada Rodan nabízí solidní stoly, které lze podle požadavků pozměnit na míru. Ale dle vašeho přání jsme schopni upravit cokoliv z jakékoliv kolekce, tak jak si budete přát.

A především neopomeňte růžový formulář stvrdit podpisem a doručit osobně nebo poštou na územní pracoviště svého finančního úřadu. Další možností je podat přiznání elektronicky, ale tady je důležité vlastnit elektronický podpis nebo být majiteli datové schránky. A my v nábytku v kostce vám přejeme hodně trpělivosti a sil při studiu daňových zákonů a při vyplňování vašeho daňového přiznání.