Už jste podali daňové přiznání?

Termín pro podání daňového přiznání za rok 2016 se nezadržitelně blíží a určitě se najde řada z nás, kdo tak ještě neučinil. Tato záležitost je často odsouvána na okraj závazků, a řešena až v situaci kdy vlastně „hoří“. Pro řadu lidí je růžový papír jakýmsi strašákem, a v tomto případě zcela jistě pomůžou účetní firmy, které vyplní údaje za nás, a my jen stvrdíme vše podpisem. O pomoc můžeme také požádat daňového poradce, a pokud si troufáme na vyplnění sami, lze využít různé daňové aplikace, kde zpracování daňového přiznání snad zvládne i laik. A pokud patříte mezi ty, kdo své daňové přiznání ještě nepodal, pojďme si společně projít užitečné rady a tipy na co určitě nezapomenout.

Letos se daňové přiznání podává do 3. dubna. Pokud ale přiznání vyplňuje daňový poradce, nebo účetní závěrka je ověřena auditorem, tak se termín posouvá až na 3. července. V tomto případě ale musí být na finanční úřad doručená plná moc podepsaná poradcem a to také do 3. dubna. Lze také přímo požádat finanční úřad o prodloužení lhůty, ale zde se přihlíží k argumentům a žádosti nemusí být vyhověno, není na to zákonný nárok.

Povinnost podat daňové přiznání mají všichni, kteří alespoň část roku podnikali a jejich příjem je vyšší než 15 000 Kč. Naopak si můžeme oddechnout, pokud máme jenom příležitostné příjmy do 30 000Kč. Za zaměstnance klasicky provádí vyúčtování daně zaměstnavatel, ale v některých případech si zaměstnanec musí daňové přiznání podat sám. Jde například o situaci, kdy je daná osoba zaměstnaná a zároveň má také vedlejší pracovní poměr. Pro tyto účely je legislativní novinkou zjednodušený daňový formulář dvoustránkový. Kdo má také i jiné příjmy například z pronájmu, podnikání nebo kapitálového majetku musí využít klasicky čtyřstránkový formulář, který je známý již z minulých let.

A na co určitě ve svém daňovém přiznání nezapomeňte? Rozhodně využijte všechny odečitatelné položky, na které máte nárok. Jedná se o dary, úroky z úvěru na bydlení (k řešení vlastní bytové situace), zaplacené příspěvky na penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření, zaplacené příspěvky na životní pojištění, členské příspěvky odborové organizaci, úhrada za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání. Všechny tyto položky lze ale odečíst jen na základě přiložených potvrzení. Mezi zajímavé novinky se řadí daňová sleva na EET, která může být maximálně vy výši 5 000 Kč a uplatnit si ji může každý podnikatel, který v roce 2016 poprvé zaevidoval tržbu podle zákona o evidenci tržeb.

Rozhodně využijte posledních dnů k vyplnění vlastního daňového přiznání v pohodlí své pracovny, kde se musíte cítit příjemně a hlavně zdravě. My Vám pro tyto účely nabízíme komody ze 100% masivního dřeva, skříně, vitríny, regály či stoly z kvalitního masívního dřeva. Například břízová kolekce Rodan nabízí bytelné psací stoly, které lze dle přání upravit na míru. ale na vaše přání můžeme upravit cokoliv z jakékoliv kolekce, dle vašeho výběru.

A hlavně nezapomeňte růžový formulář podepsat a doručit osobně nebo poštou na územní pracoviště svého finančního úřadu. Další možností je podat přiznání elektronicky, ale tady musíte vlastnit elektronický podpis nebo být majiteli datové schránky. A my v NÁBYTKU V KOSTCE Vám přejeme hodně sil a trpělivosti při studiu daňových zákonů a při vyplňování svého daňového přiznání.