Zahrada pro děti

Jarní paprsky přímo vybízí k pobytu na zahrádce. Určitě jste už oprášili svůj zahradní nábytek a vychutnali si s rodinou či přáteli první kávu nebo sklenku vína. Mnozí z nás řeší otázku jak přizpůsobit zahrádku dětem, protože zahrada může dětem nabídnout prostředí k jejich hrám a můžou načerpat zkušenosti, které nikdy nezapomenou. Málokde najdou tolik možností k pohybu na čerstvém vzduchu a poznávání přírody, což je velmi důležité pro dušení a tělesný rozvoj dětí. Pokud tedy chceme vytvořit živoucí zahradu pro naše děti, pak bude přínosem, když se samy na tom budou podílet.

Děti bývají velmi zvědavé a spontánní, a kde jinde než v zahradě se můžou setkávat s rostlinami, živočichy a ostatními jevy živé a neživé přírody. Dejme dětem prostor pro vytváření svých oblíbených míst, které budou samy dotvářet a měnit. Místa, která budou sloužit k jejich pocitu bezpečí, například skrýš pod větvemi starého stromu nebo pod velkým černým bezem. Houštiny, keře nebo pergola s popínavými rostlinami můžou být také vhodné jako skrýš. Děti rovněž můžeme překvapit krásným dřevěným domečkem, kde najdou útočiště pro své hry a můžou již v útlém věku rozvíjet smysl pro pořádek :-). Různé prolézačky či lezecké stěny jsou ideální k protažení ztuhlých těl od vysedávání ve školních lavicích nebo před monitorem počítače. Dále jsou vhodné houpačky, skluzavky, trampolíny, dokonce kurník pro slepice může být pro malé chovatelé zajímavým.

Zahrada pro děti nebude nikdy hotová a stále se bude měnit dle věku ratolestí. I při plánování pískoviště byste měli myslet na to, že děti rostou. Vhodné by bylo pískoviště s kmenem stromu a kameny na sezení, hodně písku na hraní a skákání. Tak vytvoříme místo pro tvůrčí možnosti, kde dítě vydrží zajisté po dlouhý čas. Dopřát jim můžeme také zábavu, která kombinuje venkovní společenské hry s koupáním v bazénu. Všechny ratolesti, ať už menší nebo větší, také jistě ocení houpací sítě a závěsná křesla, kde najdou místo pro odpočinek.

Dřeviny budou důležité pro pozorování motýlů, čmeláků a ptáků. Vhodné jsou domácí dřeviny a keře, které jsou silnější a rychleji se zotaví, když se nechtěně polámou. V lísce a bezu se hmyz bude jen rojit, naproti tomu forsytie hmyz nepřitahují. A kdo chce také s dětmi sklízet ovoce, musí na jaře zasadit jahody, keře rybízu nebo angreštu.

Nezapomeňme děti chránit před nebezpečím, protože jdou do hry vždy s plným nasazením a jsou málokdy schopná vnímat možná rizika. U těch nejmenších je vhodné naučit je již v raném věku, co můžou a nemůžou dávat do pusy, co můžou vzít do ruky a co ne. Časem při procházkách je seznamovat s celým světem rostlin a zvířat. Své děti chraňte před nebezpečným nářadím, tvrdými či ostrými předměty a obzvlášť před zahradním rybníkem. Rybníček někdy vypadá, že je mělký, a děti se můžou utopit i ve vodě hluboké jen pár centimetrů. Zkusme proto dát do vody velké kameny, na kterých se děti můžou zachytit a přidržet.

Pokud již zahrádku pro děti máte, nebo se ji teprve pokusíte zrealizovat, užijte si krásný jarní čas s rodinou ať už třeba aktivně při stavbě dřevěného domku nebo při odpočinku v houpací síti. Vychutnejte plnými doušky toto nádherné jarní období.