Halloween, čas, kdy se strašidla potkavají s cukrovím

Už jste si připravili kostýmy, dýňové lampy a zásoby cukroví? Pokud ne, pak máte ještě dost času (a dobré výmluvy) na přípravu. Ale co vlastně o Halloweenu víme? Proč se slaví a jak to, že se dětem věnuje více sladkostí než za celý zbytek roku?

Halloween a jeho tajemná historie

Halloween je oslava, která vznikla spojením pohanských a křesťanských tradic. Jeho kořeny sahají až do starověkého Keltského svátku Samhain, který byl oslavou konce léta a začátku zimy. Keltská víra tvrdila, že v noci mezi 31. říjnem a 1. listopadem se hranice mezi živými a mrtvými rozpouštějí a duchové se mohou vrátit na zem. A tak se začalo nosit masky a kostýmy, aby se duchové nerozpoznali a neublížili lidem.

 

haloween_1

 

Později, v 8. století, se Křesťanství dostalo do keltských oblastí a začalo slavit Všechny svaté (All Saints' Day) 1. listopadu, aby nahradilo pohanský Samhain. Ale keltské tradice nešly tak lehce zrušit, a tak se Samhain přesunulo na předvečer Všech svatých, což dnes známe jako Halloween.

 

Zábavné a děsivé kostýmy

Halloween je také obdobím, kdy se lidé mohou proměnit v kohokoli nebo cokoli, co si přejí. Od čarodějnic po upíry, od strašidel po superhrdiny – možnosti jsou nekonečné. To nám dává šanci ukázat svou tvořivost a humor, nebo si vyzkoušet, jak to je vypadat jako obří dýně, kterou jsme si vydlabali sami.

 

halloween

 

A co říct o dětech, které se v kostýmech procházejí od domu k domu a žádají sladkosti? To je tradice, která má několik verzí, ale všechny zahrnují cukroví. Podle jedné verze, pokud dětem nedáte cukroví, mohou s vámi udělat všechno možné. Takže je lepší udělat si zásoby cukroví a pečiva, abyste byli v bezpečí před neplechou.

A co dělat na Halloween?

Pokud plánujete oslavit Halloween, můžete si v kuchyni u stolu vydlabat dýni, postavit strašidelný stan na zahradě nebo jednoduše jen sledovat hororový film se svými přáteli. Hlavně nezapomeňte na kostým, protože se jedná o příležitost, kdy je naprosto normální procházet se jako zombie nebo čarodějnice.

 

haloween

 

A co více, Halloween nám také dává příležitost ukázat svou dobrodiní, protože můžeme darovat sladkosti dětem a učinit jejich den sladším (doslova).

Takže, ať už se rozhodnete být strašidelní nebo vtipní, věnujete se historickým tradicím nebo jen honíte sladkosti, Halloween je časem zábavy, tvořivosti a trochou magie. Ať už si ho užijete, jakkoliv se vám líbí, hlavně si připravte dostatek cukroví – nikdy nevíte, kdy vás navštíví hladová banda malých upírů a čarodějnic!

 

Mohlo by Vás ještě zajímat:

Dýně vládne podzimu

Barevný podzim

Nábytek v duchu podzimu

Památka zesnulých