Barevný podzim

V neděli 23. září nám začala podzimní rovnodennost a začal astronomický podzim. Rovnodennost nastává dvakrát do roka. Na jaře a na podzim. Naproti tomu na jižní polokouli začíná jaro v září a podzim v březnu. Slunce se v tomto období nachází nad rovníkem, v tomto období má den a noc stejnou délku, jelikož slunce osvětluje obě polokoule stejně. Z pohledu meteorologů, ale již podzim začíná 1. září.

 

 

Horké letní dny již nějaký čas střídají chladnější rána a večery jsou delší. V tyto podzimní dny probíhá obdobi sklizně. Vinaři sklízejí víno, začína výroba burčáků a na vinobraních můžete okoštovat nejrůznější druhy skvělých vín. Mnozi znás se vrátí zpět do svých dětských let, je totiž ta ideální doba obvolat známe a kamarády a jít pouštět draka.

 

 

V období podzimu můžete na zeleninových trzích spatřit širokou škálu dyní. Od těch ozdobných až po takové druhy jako je dýně máslova, hrušková nebo Hokajdo, ze kterých můžete v chladných večerech uvařit tu nejúžasnější dýňovou polévku.

 

 

Pokud je podzím slunečný, teplý a suchý označujeme ho jako babí léto. Tato část je jedna z těch nejkrásnějších a nejbarevnějších dnů podzimu. Listy stromů se zbarví do těch nejúžasnějších barev. Příroda je v tomto období opravdu čarovná a přímo vybízí k nádherným procházkam a turistice. Ačkoliv jsme se již přehoupli za polovinu října, počásí stále láme rekordy a my se stále těšíme z letních teplot a vypádá to, že do konce října si babí léto ještě určitě užijeme.

 

 

 

V listopadu už slunce svými paprsky moc nehřeje a dá se říct, že se chystá k zimnímu spánku. Teploty se sníží a počasí je sychravější a my se zachumláme do teplých kabátů a kulichů. Tento měsíc už nám prostě dává znát, že se pomalu ale jistě blíží nejchladnější období vroce, kterým je zima. Podle metoorologu opět, tak jak podzim, začíná zima dřív a to 30. listopadu. Astronomická zima však začíná 21. prosince 2018 v 23:21 a s ní se k nám blíží ty najkrásnější svátky v roce …..............

VÁNOCE