Barevný podzim

V neděli 23. září nám začala podzimní rovnodennost a začal astronomický podzim. Rovnodennost nastává dvakrát do roka. Na jaře a na podzim. Naproti tomu na jižní polokouli začíná jaro v září a podzim v březnu. Slunce se v tomto období nachází nad rovníkem, v tomto období má den a noc stejnou délku, jelikož slunce osvětluje obě polokoule stejně. Z pohledu meteorologů, ale již podzim začíná 1. září.

 

 

Horké letní dny již nějaký čas střídají chladnější rána a večery jsou delší. V tyto podzimní dny probíhá obdobi sklizně. Vinaři sklízejí víno, začína výroba burčáků a na vinobraních můžete okoštovat nejrůznější druhy skvělých vín. Mnozi znás se vrátí zpět do svých dětských let, je totiž ta ideální doba obvolat známe a kamarády a jít pouštět draka.

 

 

V období podzimu můžete na zeleninových trzích spatřit širokou škálu dyní. Od těch ozdobných až po takové druhy jako je dýně máslova, hrušková nebo Hokajdo, ze kterých můžete v chladných večerech uvařit tu nejúžasnější dýňovou polévku.

 

 

Pokud je podzím slunečný, teplý a suchý označujeme ho jako babí léto. Tato část je jedna z těch nejkrásnějších a nejbarevnějších dnů podzimu. Listy stromů se zbarví do těch nejúžasnějších barev. Příroda je v tomto období opravdu čarovná a přímo vybízí k nádherným procházkam a turistice. Ačkoliv jsme se již přehoupli za polovinu října, počásí stále láme rekordy a my se stále těšíme z letních teplot a vypádá to, že do konce října si babí léto ještě určitě užijeme.

 

 

 

V listopadu už slunce svými paprsky moc nehřeje a dá se říct, že se chystá k zimnímu spánku. Teploty se sníží a počasí je sychravější a my se zachumláme do teplých kabátů a kulichů. Tento měsíc už nám prostě dává znát, že se pomalu ale jistě blíží nejchladnější období vroce, kterým je zima. Podle metoorologu opět, tak jak podzim, začíná zima dřív a to 30. listopadu. Astronomická zima však začíná 21. prosince 2018 v 23:21 a s ní se k nám blíží ty najkrásnější svátky v roce …..............

VÁNOCE

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení