Chorvatské ostrovy, ŠOLTA

Šolta, asi jen těžko Vám tento název cokoliv připomíná, stejně jako nám toto jméno nic neříkalo ještě před nedávnou dobou. Pro nás to byla jen Šolta, ostrov, o kterém jsme věděli snad jen to, že je to málo známy chorvatský ostrov, ukrývající se ve střední části Dalmácie, kde cestovní ruch zdaleka ještě nedošel takového rozmachu jako na jiných více turisty navštěvovaných ostrovech na jadranu. Ale kdo miluje Chorvatsko a každoročně "sjíždí" chorvatské ostrovy, prostě alespoň jednou na Šoltu zavítat musí. A vězte, že pak už to nebude jen jméno bez tváře. Ale při memoárech na pobyt na tomto ostrově Vám v srdcích zůstanou jen nádherné vzpomínky na hřejivé sluneční paprsky, věčně usměvavé místní obyvatele, čerstvý přímořský vzduch smíchaný se solí, a na zvučný koncert cikád, utichající snad jen se západem slunce.

ŠOLTA má prostě co nabídnout!!!!

Ostrov Šolta je tak trochu turisticky zapomenutý ostrůvek, ležící jen necelou hodinu trajektem od chorvatského Splitu. V posledních letech si tento ostrov zamilovali i jachtaři, kteří oceňují půvabné zátoky, ticho, útulnou atmosféru přímořských osad a rovněž i rostoucí gastronomickou nabídku. Stálých obyvatel na ostrově je pouze 1500. Jsou to usměvaví a velmi pohostinní lidé, kteří jsou živi především z rybolovu, pěstování vinné révy či oliv, turistického ruchu a rybolovu. Mnozí z nich nabízejí ubytování v takřka rodinné atmosféře v interiérech svých apartmánových domů.

Historie tohoto poklidného ostrova sahá až k prvnímu století před naším letopočtem, kdy ho obývali ilyrské kmeny. Později je však vystřídali i starověcí Řekové a Římané, kteří zde vybudovali několik osad. Ve starověkém Řecku nesl ostrov jméno Olyntha a staří Římané jej nazývali Solenta. Současný název ostrova Šolta se poprvé objevuje v písemných pramenech ze 14.století. Ve středověku Šolta, stejně jako jiné chorvatské ostrovy, pocítila sílu pirátských tažení, která ohrožovala celé jaderské moře. Nejhorší časy si však ostrov a jeho obyvatelé zažili během 2. světové války, kdy byli násilím z ostrova vystěhováni.

Pojďte se toulat…..

Na ostrov se dostanete trajektovým spojením ze Splitu do přístavu Rogač. Odtud se pak dostanete do města Grohote, která je nejstarší osadou na ostrově a naleznete v něm opevněný kaštel ze 17. století se střílnami. Po jihovýchodním hřebenu ostrova, postupně dojedete do zátoky Nečujam či Stomorska. V obci Stomorska se nachází kostel sv. Mikuláše (crkva Sv. Nikola).

Západní strana ostrova nabízí zátoku Maslenica. Při cestách budete projíždět menšími obcemi – Gornje, Stredne a Donje Selo, kde ucítíte dotek historie a budete uchvácení zdejší architekturou. Vesnice ve vnitrozemí ostrova jsou zajímavé svou svéráznou lidovou architekturou se starobylými venkovskými staveními a jejich typickými dvory, např. v obci Grohote jsou opevněná selská stavení. V zátoce Piskera se našly pozůstatky stavby římské farmy a v jeho okolí byly nalezeny hroby s keramikou a penězi. Pod hladinou moře jsou dosud zřetelné zbytky zdí, kterými byla zátoka uzavřena pro rybolov.

Největším bodem ostrova je 237 m vysoká Vela Straža. Nad osadou, ve svahu kopce Vela Straža, stojí barokní mariánský kostel Gospa u Borima z 18. století, u kterého se nachází i hřbitov s fragmenty antických sarkofágů.

Tak pokud máte alespoň jen trošičku touhu tento ostrov navštívit, jděte do toho. Určitě se Vám toto místo nebude chtít opouštět, stejně jako nám :-).

Mějte krásný den.

Mohlo by Vás ještě zajímat:

Chorvatské ostrovy, MALI DRVENIK.

Chorvatské ostrovy, PAG.

Chorvatské ostrovy, Mljet

Dovolená v Chorvatsku, KORČULA