Skříň z masívu, chytrý společník s „duší“

Málokdo ví, že první skříně z masivu vznikaly už za dob starověkého Říma. Nazývaly se „almaria“. Kromě oděvů se do nich ukládaly cenné věci, anebo sloužily jako úložiště nádobí a toaletních potřeb. Staří Římané používali kromě skříní s policemi také truhlykomody ze dřeva nebo ze zlata. Šatníky tehdejších zbohatlíků byly vykládané drahokamy, dřevem, kovem anebo majolikou.

verona-126

V Evropě se oblečení dlouho ukládalo do obyčejných dřevěných truhel. Výsadu vlastnit skříň měli jen králové, které do nich ukládali korunovační klenoty a svá roucha. Tyto almary posloužily spíše jako pokladnička vladaře, který v nich uchovával hotovost určenou pro své osobní výdaje. Takové skříně mívaly někdy dokonce i svého vlastního strážce.

Oblíbenost skříní mezi šlechtou vzrostl až ve 13. století, kdy anglickému králi Eduard I. sloužila k ukládání válečných kořistí, které s oblibou ukazoval svým důležitým návštěvám a kterou si sebou také vozíval na své cesty. Do obyčejné domácnosti se tato vymoženost dostala mnohem později. Ještě v patnáctém století stály skříně převážně v královských palácích, na radnicích nebo v sakristiích kostelů a skladovaly se v nich cennosti a zbraně.

verona-23

V Čechách jednu z prvních šatních skříní vlastnila Anna z Rožmitálu, manželka Adama I. z Hradce, když se za mužem stěhovala, řešila, v čem přepraví bohatou garderobu, a nakonec se rozhodla nechat si za tím účelem vyrobit velkou skříň. Anna platí za průkopnici, ale ještě dlouho trvalo, než ji následovaly další marnivé dámy.

Šatní skříň se rázem stala velmi oblíbená ve všech domácnostech. Sloužila lidem po dlouhou dobu a svoje poslání plní i nyní. Za její potomky mohou být pokládány vitríny, které nastoupily poté, co se lidé naučili vyrábět skleněné zboží.

Jak vybírat skříň?

Každý v životě alespoň jednou řešil vybavení ložnice, chodby anebo dětského pokoje. Prostředí pokoje dotváří nábytek z masívu a vnáší do našich domovů svůj originální a jedinečný charakter. Bez skříní se určitě neobejde žádaná domácnost. Šatní skříně slouží nejen jako úložný prostor pro oblečení, boty, ložní prádlo, ale zároveň jsou výrazným designovým prvkem pokoje.

loznice-mexicana

Skříň bychom si měli vybírat podle svých potřeb a rozměrů daného pokoje. Důležitými kritérii pro výběr jsou: hloubka, výška, šířka, materiál a vnitřní uspořádání. U šatních skříní se dále můžete rozhodnout, jaký typ otevírání zvolíte. Skříně s posuvnými dveřmi se hodí do malých pokojů, kde bychom byli při otevírání limitování nevelkým prostorem. Posuvné dveře nezaberou místo, akorát budete mít omezený výhled do skříně, neboť systém dovolí otevřít jen jednu polovinu. Klasické otevírání dveří naopak dovoluje otevřít celý prostor, tudíž budete mít větší přehled.

Určitě bude na místě, když danou skříň budete vybírat tak, aby ladila s ostatními kusy nábytku a aby co nejvíce korespondovala s charakterem dané místnosti.

Šatní, policová anebo kombinovaná?

Správná skříň musí mít dostatek prostoru k uložení oblečení i věcí, které její uživatel potřebuje uschovat. Pokud chcete skříň pro uložení oblečení, popřemýšlejte, co nejvíce nosíte. Někdo raději věší oblečení na ramínka, někdo preferuje přehledné uspořádání v jednotlivých policích. Zvažte, kolik budete potřebovat šatních tyčí, zásuvek a polic. Dle systému vnitřního uspořádání prostoru dělíme skříně na šatní, policové a kombinované.

skrin-sweet-home-masiv

Šatní skříň je určena pouze pro uspořádání oděvů na šatní tyč, která se dá podle potřeby snadno sundat. Někdy může mít vrchní poličku anebo výsuvný šuplík, který se skvěle hodí pro uložení drobného prádla.

Policová skříň je tvořena z polic, které se dají libovolně umístit a zároveň podle potřeby nastavit rozestupy mezi jednotlivými policemi, pomocí čtyř úchytů.

Kombinovaná skříň spojuje atributy šatní i policové skříně, tzn., že jedna strana je se šatní tyčí a druhá s policemi. Tento typ skříně nám nabídne nejvíce úložného prostoru, neboť díky důmyslnému rozvržení tyče, polic a boxů umožní praktické uspořádání oděvů i doplňků. Kombinovaná skříň je nejvyhledávanější a podle uživatele nejvíce oblíbená, neboť do ní lze uložit veškeré typy oděvů přes šaty, kabáty, trička, ponožky až po boty.