Rustikální styl bydlení, aneb kouzlo venkova v našich interiérech.

V jakém interiéru se cítíme nejlépe? Co vytvoří ten pocit, že si s potěšením sedáme na svoji oblíbenou židli, přikrývajíce se teplou dekou, s knihou v ruce. V jakém že prostředí nejraději odpočíváme? Psychologové tvrdí, že příjemné pocity v nás mohou probudit barvy interiéru, atmosféra prostředí a někteří tento pocit přisuzuji kozlu daného okamžiku. Někteří tvrdí, že si na křídlech vzpomínek z dětství, do svých domovů přinášíme něco, co by nám dětská bezstarostná léta nějakým způsobem připomínalo. A právě v tom tkví kouzlo rustikálního stylu bydlení. Má vyvolat vzpomínky na idylické dětství.

Rustikální móda

Když si prohlížíme časopisy tykajících se oblíbených stylu bydlení, zjišťujeme, že se design interiérů velmi často nese ve venkovském stylu. Dřevo, zdobený stylový dřevěný nábytek, navazující tvarem a liniemi na tradiční lidovou kulturu, vládnou na těch největších fotografiích. Ručně vyšívané ubrusy, háčkované přehozy, sušené květiny, police plné starých předmětů, nabílené dveře a dřevěná podlaha. Rustikální styl boří rekordy v oblíbenosti, a je to vidno nejen na zařízení našich domácích interiérů. Určitě se tímto nábytkem může pochlubit nejeden stylový hostinec, krčma či restaurace, která nám umožní vychutnat si tradiční jídlo v teplém a útulném domáckém prostředí.

Rustikální nábytek v našich domovech.

Rustikální styl bydlení nemusí dominovat jen v restauračních zařízeních. Se stále větší chutí se snažíme do svých domovů začlenit rustikální prvky. Nicméně není vždy snadné docílit toho, aby byl rustikální interiér takový, jako z předních obálek časopisů. Ale s chutí, citlivosti a taktem, to určitě půjde snadno, nemusíme se toho bát. Rustikální styl klade důraz především na krásu objektů a interiérů. Je charakterizován jednoduchostí a unikátní vřelou atmosférou. Rustikální nábytek nesnáší umělost, měl by být proto vyroben z masivního dřeva. Tady prostě neexistuje žádné místo na plast, překližku anebo dřevotřísku.

 

Rustikální nábytek by měl být jednoduchý, jakoby starodávný, může být opatřený patinou, ať už voskovaný anebo lakovaný nezapomínejme na zachování poklidného venkovského prostředí. Velmi důležitým prvkem v rustikálním stylu je rustikální dřevěná komodajídelní stoly, židle a lavice navazující pocit babiččiny kuchyně, a prosklené vitríny či kredence, kde můžeme vystavit třeba svůj starý rodinný porcelán. V obývacím pokoji si můžeme pohrát s kombinací moderny a klasiky. Vedle své moderní sedací soupravy můžeme postavit třeba rustikální knihovnu či vitrínu. Rovněž dětský pokoj bude vypadat stylově ve vesnickém stylu, a jestli i do koupelny řádně zajistíme dřevěné skříňky, určitě krásně doplní celý náš interiér.

 

Správně zakomponovat rustikální nábytek není příliš obtížné, protože rustikální styl nevyžaduje spojování nábytku pouze se stejným či podobným dekorem. Může být libovolně zdobený a s rozmanitými liniemi. Zakřivené židle můžeme dát třeba k jednoduchému dřevěnému jídelnímu stolu. Ve skutečnosti je klíčem k rozluštění umírněnost, kvalitní dřevěný nábytek a správný výběr doplňků a dekorací (keramika, sušené květinová výzdoba, porcelán). Barvy rustikálního nábytku se mohou lišit. Nábytek může být třeba černý, v barvách dřeva a dokonce i bílý. Můžeme se svobodně rozhodnout o nábytku ve světlých anebo tmavých odstínech, o bílém nábytku či nábytku s bílou patinou. Vše se odvíjí od toho, jakou podobu chceme svému interiéru dát.

Tak mějte krásný den.

Váš Nábytek v kostce.