Postel, věrná přítelkyně za všech okolností

Postel, věrná přítelkyně za všech okolností.

Postel je nedílnou součástí každého z nás. V posteli se ráno budíme a večer uléháme k odpočinku a tak tomu bylo od nepaměti. Postel byla nezbytnou součástí života už i lidé v pravěku. Byla to sice jen místa na podlaze vystlaná suchou trávou, která měla za úkol izolovat chlad od země, přesto však plnila svůj úkol. Postupem času se začala suchá tráva nahrazovat zvířecí kůží, která byla mnohem trvanlivější a nabízela větší tepelnou izolaci.

acc01-8

S rozvojem prvních měst a říší, jako byla Mezopotámie a Egypt, nastal ve výrobě postelí velký zvrat. Již tehdejší řemeslníci znali většinu dnes používaných spojovacích prostředků, jako jsou sváry nebo čepy. Nábytek za těchto dob získal na komfortu a byl i mnohem pohodlnější. A tak tomu bylo i u postelí. Lehací plocha byla na rámové konstrukci, matrace byla plněná rostlinnými i živočišnými materiály a proti průvanu byla opatřena vysokými čely a později také závěsy s baldachýnem.

Postel - nejvíce používaný kus nábytku.

Je vidno, že si postel ve všech dobách získala místo nejdůležitějšího a nejvíce používaného kusu nábytku. A tak tomu je i dnes!

Jak vybrat správnou postel?

Jelikož člověk stráví až 1/3 života ležením, je třeba věnovat při výběru značnou pozornost na kvalitu postele. Jen tak dopřejete svému tělu potřebnou regeneraci a odpočinek, který si zaslouží.

Při výběru postele se nejprve zaměříme na rám postele, který se nejčastěji vyrábí z masivu, lamina anebo kovu. Každé lůžko musí splňovat největší nároky na pevnost, podporu a pružnost.

Nejčastěji používaným a zároveň nejvíce vhodným materiálem pro výrobu opravdu kvalitní a odolné postele je dozajista masivní dřevo, které je navíc chráněno proti poškození, znečištění či vyblednutí lakem, mořením anebo voskem, který dodá dřevu sametový vzhled.

Jak velkou postel si vybrat?

Jako ideální délka se povětšinou stanovuje vaše výška + 25 cm. Standartní délka postele je 200cm, ale existují i prodloužené délky 210 nebo 220 cm, které vyrábíme na míru.

Rozměry jednolůžkové postele by měly být alespoň 80x200 cm, ale i 90x200cm nebo 100x200 cm, které určitě poskytnou více pohodlí.

Rozměry dvoulůžkové či manželské postele by měly být minimálně 140x200, 160x200 anebo 180x200cm.Velice žádaným rozměrem je v poslední době i rozměr 200x200 cm. Výrobci jsou však schopni dodat postel jakékoliv délky i šířky.

Celkové vnější rozměry postele, včetně rámu, jsou vždy o 10-20 cm větší než ložná plocha. Za ideální výšku postele se považuje 45 až 55 cm centimetrů, ale měli bychom při výběru postele vyzkoušet, zda se nám dobře sedá anebo ulehá.

Starším lidem doporučujeme postel určenou speciálně pro seniory, která je o něco vyšší, aby se jim lépe vstávalo a zároveň se zaoblenými hrany, aby se nemohli při vstávání poranit. Důležité je také kolem postele zajistit dostatečný prostor na průchod.

Jak vybrat dětskou postel?

Při výběru postele pro děti, klademe důraz na to, aby byla postel bezpečná, funkční a ergonomická, která by navíc měla byt doplněna o bezpečnostní zábrany, které ochrání proti případným pádům z postele a ošetřena ekologickým lakem. Z hlediska bezpečnosti by postel měla mít i zaoblené hrany.

Důležitý je výběr správné matrace a roštu.

acc07-2

Na relaxaci a regeneraci páteře a celého těla má vliv také dobře zvolený rošt a výběr jakostní matrace. Pokud je matrace velmi měkká anebo naopak tvrdá, je naše páteř nepřirozeně prohnutá a dlouhodobě se poškozuje, proto je důležité, aby si páteř při spánku ponechala správný tvar. Standardní výšky roštů jsou cca 8 cm a matrace do cca 22 cm.

Jak vybrat rošt?

Hlavní funkcí roštu je držet matraci, aby nepropadla rámem na zem. Vlastní však i celou řadu důležitých funkcí, které Vám zaručí dokonalý komfort. Nejvíce používanými rošty jsou rošty lamelové, které jsou sestaveny z lamel pohyblivě upevněných v konstrukci, s pružnými anebo tvrdými lamelami. Tyto rošty Vám zaručí perfektní odvětrávaní a navíc je lze nastavit přesně na míru uživateli.

Velkou oblibu si získávají také tzv. polohovací rošty, které se dají polohovat podle potřeby, takže můžete na posteli sedět anebo naopak mít nohy ve vyvýšené poloze. Tento typ roštů si však žádá dokonale pružnou matraci.

Jak vybrat správnou matraci?

Při výběru nové matrace je nejdůležitější vybrat správnou tuhost. Správou volbou tvrdosti ovlivňuje v nejvyšší míře váha člověka, takže lidé s větší váhou by si měli pořizovat matrace o vyšší tuhosti a naopak lidé s nižší váhou matrace měkčí.

Výběr tvrdosti matrace dále ovlivňuje způsob spánku. Lidé, kteří spí spíše na boku, by si měli pořizovat matraci měkčí a lidé, kteří raději spí na zádech či na břiše, by měli volit matraci tvrdší.

Vyplatí se investovat

Vybrat správnou postel není jednoduchá záležitost, ale určitě to není věc, nad kterou je třeba lámat si hlavu. Ať už budete vybírat postel pro sebe anebo děti, je dobré investovat do postele z kvalitního materiálu, u které budete mít větší předpoklad, že vydrží opravdu dlouhou dobu.