Několik nápadů a inspirací jak zařídit předsíň či chodbu


Předsíň, vstupní hala a chodba je vizitkou každého domova a vlastně i jedno z prvních mít, které všichni hosté navštíví, když vstoupí do našich domovů. Stojí proto za to zajistit, aby byly tyto prostory zařízeny funkčně a také s nápadem. Proto jsme pro vás připravili několik tipů a nápadů.

 


Respektujte prostor.Chodba či předsíň májí zpravidla velmi omezený prostor. Nabízejí zpravidla pouze jen pár metrů čtverečních a mnohdy také nepravidelný tvar místnosti zařizování nikterak neusnadňuje. Před plánováním velké, prostorné skříně do těchto prostor proto popřemýšlejte o tom, zda dostupný prostor takovéto řešení umožňuje. Funkčnost je klíčem! Zapamatujte si to při výběru nábytku a doplňků tak, aby se Vaše chodba či předsíň nezměnila v těsný, úzký a nepřehledný prostor, který nekoresponduje s ostatním vybavením celého domu.

 


Postarejte se o konzistentní styl a barvyChodbu ani předsíň prostě nelze obejít. Toto je místnost, kterou každý den procházíte vy, všichni členové domácnosti a rovněž i Vaši hosté. Proto se ujistěte, že se od prvního kroku v ní cítíte dobře. Pokud je Váš byt zařízen ve skandinávském stylu, zkuste, aby se na něj vztahovala i chodba. V ostatních pokojích dominuje dřevo a přírodní barvy? Nechte dřevo a přírodní tóny vyniknout rovněž na chodbě.

Barvy na chodbě by měly být přizpůsobeny její velikosti a stavbě. Pokud je místnost malá a pravoúhlá, použijte barvy, které je vizuálně zvětšují: žlutá, pomerančová, modrá, bílá či béžová. Malování dveří a stropu na bílo způsobí, že interiér bude působit prostornějším dojmem. Pokud máte velmi vysoký prostor a chcete mu dát útulnost, natřete na stop barvu o tón či dva tony tmavší než je barva stěn.


Sázejte na vysoce kvalitní materiályVstupní prostory by měly být nejen příjemné na oko, ale především i praktické! Vyberte si proto vysoce kvalitní a odolné materiály, které vám budou sloužit po mnoho let. Pro chodbu či předsíň důrazně doporučujeme barvy s vysokou odolností proti vlhkosti, voděodolnou podlahu, díky níž bude snazší udržovat čistotu. Nábytek (skříň nebo věšák) z masivního dřeva bude dokonalým řešením.


Představte multifunkční řešení


Vzhledem k velmi omezenému prostoru není většinou na chodbě místo pro velké kusy nábytku. Dokonalým řešením je třeba dřevěná lavice, která může být nejen sedačkou, ale také úložným prostorem pro různé věci: pantofle, šátky nebo klobouky. V našem obchodě je najdete v několika velikostech a barevných variantách. Doporučujeme také masivní truhly, které vypadají krásně, mají dlouhou životnost a můžete na nich i sedět. Umístěním takovéto truhly do předsíně či chodby ušetříte spoustu cenného prostoru!


Do chodeb i předsíni lze umístit rovněž dřevěné regály. Jsou relativně úzké, takže nezabírají příliš místa a neblokují průchod. Můžete do nich rovněž zakomponovat květiny či další dekorace, takže bude prostor vypadat útulně. Osvědčeným trikem jak celou místnost vizuálně zvětšit je zavěšení velkého zrcadla. Stylový dřevěný rám zrcadla lze použít rovněž jako dekorativní prvek.


Nezapomeňte na osvětleníPro úzké, velmi omezené prostory může být rovněž klíčem světlo. Čím více se v chodbě protínají četné komunikační cesty. Chodba, obvykle tmavá a bez oken, může být v kontextu osvětlení výzvou.

Jeden malý zdroj světla namontovaný na stropu bude fungovat v malé čtvercové hale. V případě dlouhé, úzké chodby investujte do několika zdrojů rozptýleného světla nebo instalujte osvětlovací pásek po celé délce místnosti. Nezapomeňte také na jedno důležité pravidlo: studené osvětlení bude fungovat, když do vaší chodby vstoupí sluneční světlo. V opačném případě určitě aplikujte světlo s teplou barvou - díky tomu bude celý byt útulnější, pohodlnější a příjemné pro oko.