Jak vybrat vhodný zahradní nábytek?

Jak správně vybrat nábytek na zahradu a z kterého materiálu aby nám venku dlouho vydržel? V tomto ročním období si tuto otázku klade řada z nás. Nastal čas, kdy začínáme trávit své volné dny v přírodě a na zahradě, kterou musíme po zimě připravit k užívání. Dále je zapotřebí udělat generální úklid v altánu, vytáhnout houpačky, prolézačky a připravit pískoviště pro děti.  Zahrada by nebyla kompletní bez pohodlného posezení. Křesla, stoly, lavice nebo také lehátka a houpací sítě nám zpříjemňují odpočinek. Prim dlouhodobě hraje zahradní nábytek z masivu. Pokud jste ale zjistili, že nábytek, který máte, je již velmi opotřebovaný a chtěli byste něco nového nebo jste teprve o této investici uvažovali, pak čtěte dále.

Jaký materiál zvolit?

Materiál je klíčový ukazatel, neboť vychází z představy o tom, kolik chceme do zahradního nábytku investovat. Tady si musíme ujasnit, kde nábytek umístíme, jestli bude schovaný před deštěm a bude stát na svém místě po celou sezónu nebo bude třeba volně na zahradě a v případě špatného počasí ho budeme chtít rychle a snadno složit. Je tedy důležité při nákupu myslet na hmotnost nábytku, zdali jsme ochotni provádět pravidelnou údržbu, jestli preferujeme nadčasové kousky a pro jaké účely bude sloužit. S nižšími pořizovacími náklady můžeme počítat u plastového nábytku, který je lehký, skladný a snadno přenosný. Pro údržbu bohatě postačí voda a saponát. Musíme ale počítat s jeho kratší trvanlivostí, často se láme a praská. Plastům nesvědčí ani vlhko a mráz, proto je vhodné takový nábytek vystěhovat až v případě potřeby. Hliníkový zahradní nábytek za rozumnou cenu je spíše nižší kvality, neboť je vyroben z trubek o síle stěny 0,8 mm, což není dostatečné. Favoritem na poli zahradního nábytku je dřevo všeho druhu, a cena je závislá na tvrdosti a původu dřeva.

Proč vsadit na zahradní nábytek z masivu?

Tento nábytek je z přírodního materiálu a neuvolňují se z něho žádné nežádoucí látky. Dřevo je velmi pěkné na pohled, příjemné na dotyk a skvělé koresponduje s atmosférou každé zahrady. K výrobě zahradního nábytku se nejčastěji používá tvrdé dřevo, které je bytelné, robustní a skvělé drží stabilitu. Životnost je velmi dlouhá, i přestože je vystaven povětrnostním vlivům, jako je vítr, sluneční žár nebo déšť. Tyto vlivy dřevo zvládá podstatně lépe než lamino nebo dřevotříska. Jednou za čas je vhodné nábytek ošetřit ochrannou vrstvou, olejem, voskem nebo lakem. A pokud se nábytek poškodí, lze ho jednoduše přebrousit a opětovně navoskovat. Dřevo časem neztrácí na kráse, ale dozrává!

Kde nábytek umístit?

Již před nákupem je dobré zvážit, kde toto posezení bude. Podstatné je také to, aby byl nábytek vhodný pro konkrétní prostředí. Pokud volíme variantu do zahradního altánu, který je zhotoven z masivu, zajisté nekoupíme plastové židle a stůl. Vhodné budou bytelné stoly a lavice. Naopak terasa nebo balkón si zaslouží něco jemnějšího a menšího, pro tyto účely jsou přímo stvořeny BALKONOVÉ KOMPLETY. Pokud bude nábytek stát na trávníku, je potřeba vybrat takový, kde lze zajistit dobrou stabilitu, aby nedošlo k žádnému úrazu.

Aby nám nábytek dlouho vydržel, musíme ho na zimu uskladnit na suché a teplé místo, může k tomu posloužit například garáž, zahradní domek nebo kůlna. Před uskladněním je potřeba očistit a nanést speciální přípravky pro dřevo. Nakonec přehodíme vhodnou textilní plachtou, rozhodně ne plastovou fólii, u které je riziko, že se na dřevě vytvoří plísně nebo různé houby. 

Pokud Vás tento článek přesvědčil, že zahradní nábytek ze dřeva bude ten nejlepší, vybrat si můžete i tady u nás v NÁBYTKU V KOSTCE v sekci ZAHRADNÍ NÁBYTEK, kde naleznete dřevěný zahradní nábytek, zahradní lavice, zahradní sety, zahradní stoly, zahradní židle, zahradní nábytek THERMOWOOD. Když chcete na zahradě hlavně relaxovat a opalovat se, dobře Vám poslouží zahradní lehátka, která jsou velmi pohodlná a lze je polohovat.

Zajímavou novinkou je ZAHRADNÍ NÁBYTEK HVAR, který vyniká stabilitou, mohutnou konstrukcí a bytelností. Tento komplet obsahuje jeden stůl a 6 zahradních taburetů. Základní cena nábytku je bez povrchové úpravy. Pokud však chcete mít nábytek ošetřený nátěrem, nabízíme možnost objednání tohoto setu v provedení - přírodní (bezbarvý nátěr), světlý dub, třešeň, mahagon či palisandr za příplatek.

Přejeme dobrý výběr :-)