Jak odstranit skvrny z dřevěného stolu? Osvědčené způsoby!

Jídelna je bezpochyby jednou z nejdůležitějších místností v domě. V jídelně setkává celá rodina a přátelé, aby spolu hodovali, povídali si a hráli si. Hlavní dominantou jídelny je samozřejmě dřevěný stůl, který poskytuje pohodlné podmínky pro každodenní nebo příležitostná setkání.

Někdy i když jsme opatrní, se něco rozlije nebo přilepí na jeho povrch a to vypadá velmi nevzhledně. Naštěstí existují účinné způsoby čištění dřeva, které odstraní všechny nečistoty, aniž by došlo k poškození povrchu dřevěné desky stolu. Jak tedy odstranit skvrny z dřevěného stolu? Na co byste si měli dávat pozor pokud si chcete dřevo sami vyčistit?

 

Skvrny od svíček na dřevěném stolu

 

Někdy je náš stůl zdoben svícny a svíčkami, které dodávají interiéru útulnou atmosféru. Když zjistíme, že dřevěná deska byla obarvena voskem, pamatujte na jedno základní pravidlo - skvrna by se měla čistit pouze tehdy, když je vosk zcela suchý, tzn tvrdý. Tento proces můžeme urychlit tak, že místo zakryjeme kostkami ledu v plastovém sáčku po dobu 5 minut. Po této době můžeme skvrnu opatrně seškrábnout. Čištění dřeva by se mělo provádět nožem zabaleným v tenkém hadříku, který má hladkou čepel. Jakmile je vosk oškrábán, otřete mastné skvrny suchým hadříkem a poté otřete mýdlem nebo pěnou. Čistíme, dokud úplně nezmizí. Toto je nejúčinnější způsob, jak odstranit skvrny po vosku z dřevěného stolu.

 

Na dřevěném stole skvrny od alkoholu

 

Často se také stává, že se alkohol vylije na dřevěný povrch stolu. Poté byste jej měli alkohol co nejdříve setřít z dřevěného stolu a přejet po něm rukou, abyste nahradili ztrátu tuku a zabránili vzniku skvrn. Na suché místo jemně vetřete lněný olej nebo leštidlo. Pokud se však po nějaké době objeví skvrna od alkoholu, čištění dřeva může zahrnovat jeho otření chlazeným odvarem z kávové sedliny. Když je dřevěná pracovní deska suchá, je dobré povrch vyleštit hadříkem s lněným olejem. Tímto způsobem se můžete také zbavit skvrn od sladkého nápoje.

 

Jak odstranit skvrny od horkého nádobí z dřevěného stolu?

 

Může se také stát, že při vaření nebo servírování jídel omylem na dřevěný stůl položíte horký hrnec nebo talíř, což způsobí, že se na jeho povrchu objeví nevzhledné skvrny. Naštěstí je čištění dřeva v tomto případě poměrně jednoduché - lze ho odstranit směsí olivového oleje a soli. Vytvořte z nich hustou pastu a poté ji naneste silnou vrstvou na skvrnu po horkém hrnci a nechte ji asi 3 hodiny. Poté stačí dřevěnou desku stolu důkladně očistit a vyleštit. Skvrnu můžete zkusit vyleštit přírodním korkem a poté suchým vlněným hadříkem.

 

 

Uvedené způsoby odstraňování skvrn z dřevěného stolu vám umožňují se jich rychle a samostatně zbavit.