Dřevěná úložná truhla – ukryjte si i vy své poklady!

Pod pojmem úložná úložná truhla si každý rozhodně představí to svoje. Někomu určitě vyvstávají na mysl vzpomínky na staré časy a babiččinu světničku. Někdo má truhlu spojenou s tajemným pokladem pirátů či truhlu plnou zlaťáčku v loupežnické jeskyni. Někomu se určitě vybaví útržky z různých pohádek, kde truhla schovávala vstup do tajemné místnosti či chodby, jak to je v pohádce S čerty nejsou žerty. Možná se Vám jeví, že se na tyhle nádherné exempláře už zapomnělo, ale pravda to rozhodně není. Dřevěné úložné truhly jsou populárními stále, a to nejen jako účelné úložné prostory, ale i jako stylový doplňky do každého moderního interiéru. Navíc truhla může složit i jako skříň, komodakonferenční stolek či lavice.

Historie úložné truhly.

Historie tohoto takřka tajemného nábytku sahá až do středověku, kdy se truhly používaly jako skříně, cestovní zavazadla či pokladnice. Truhla stála v každé světnici všech společenských vrstev. Mohla rovněž plnit funkci sedacího nábytku, či postele, na kterých spávaly převážně děti. Truhly jsou vlastně nejstarším mobiliářem, který vlastnili i různé kočovné národy. A nepoužívaly se jen jako úschovna oblečení, lůžkovin, ubrusů či knih. Nejstarším typem truhly byly tzv. moučnice, které sloužily jako praktická spíš na potraviny, mouku, obilí či kroupy. Aby truhla mohla plnit funkci i u bohatších společenských vrstev, bývaly truhly většinou zdobené různými malbami, ornamenty, vyřezávané, anebo kované dle společenského postavení majitele. Některé truhly bývaly členěné, anebo v sobě měly jakousi postranní přihrádku, kam si ženy ukládaly šperky, cennosti i modlitební knížky. Víko se z vnitřní strany zdobilo svatými obrázky, či malůvkami z poutí. Nejčastějšími motivy byly ptáčci, květiny, či postavy světců. Malovaná truhla bývala rovněž svatebním darem nevěsty, kterou si společně s věnem odvážela do ženichova příbytku.

   

Dřevěné truhly do každého interiéru.

Úložné truhly  jsou skvělým pomocníkem k uložení věci i dnes. Jejich popularita se znova vrací a jejím tajemným vzhledem se necháváme obklopovat v jakémkoliv moderním interiéru, či interiéru zařízeném v selském či rustikální stylu. Dřevěná truhla především pomáhá udržovat pořádek a nabízí také nespočet možností využití. Může sloužit jako úložna na knihy, časopisy, plédy, ubrusy, sezonní věci, ložní prádlo, anebo třeba může být i praktický dřevěný box na hračky, do kterého Vaše nezbedné dítko nahází bez problémů svoje oblíbené hračky. Truhla stylově zapůsobí i jako úložná lavice, TV stolek či konferenční stolek. Dá se do nich schovat spoustu drobnosti, které se kolem neustále povalují, tak aby interiér působil vždycky uklizeným dojmem. Menší úložné truhly můžou sloužit k ukládání, šperků, důležitých dokumentů, nebo památečních předmětů. Anebo mohou být jen pouhým dekoračním doplňkem.

Možná budete mít štěstí a nejdete na půdě nějakou starou truhlu po babičce, které budou stačit jen nepatrné úpravy, aby její krása zase oživla. Pokud se Vám toto nepoštěstí, nabízíme kvalitní truhly z masivu, se kterými budou vaše interiéry vypadat velmi stylově. Určitě Vaši pozornosti neuniknou rustikální truhly MEXICANA či truhly CORDOBA. Pokud volíte raději nábytek v bílé barvě, budou to pravé truhly SWEET HOME anebo truhly WHITE HOME. Rádi s výběrem poradíme.

Mějte krásný den :-)

Váš Nábytek v kostce.